ﺳﻪشنبه ، 6 آبان ، 1399

کد خبر: 670   |  دفعات بازدید : 1003   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب

07 دی, 1398
مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب

مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، شاعر فقید کازرونی به همراه رونمایی از دو کتاب وی با حضور جمعی از دانشگاهیان، اهالی فرهنگ، مسوولین و مردم شهرستان کازرون برگزار گردید.

 

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در این مراسم دکتر عباس عاشوری‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر، طی سخنانی ضمن مروری بر اشعار اجتهادی، وی را از شاعران پست‌مدرن جنوب ایران برشمرد و خاطر نشان نمود: عدم دلبستگی کامل به سنت، در کنار عدم پذیرش وضعیت حال که در زبان شعری اجتهادی عیان است، این امکان را به دست می‌دهد که وی را شاعری پست‌مدرن بدانیم.

وی در ادامه افزود: یک انسان پست‌مدرن، فقط جلوه‌های زیبای دنیای سنت را به زندگی امروزش می‌آورد، اما در گذشته زندگی نمی‌کند. او آرام آرام از گذشته می‌گذرد. درست مانند آنچه که در اشعار اجتهادی شاهد آن هستیم و می‌توانیم نمونه‌های متعددی را از آن برشماریم.

 

در ادامه این نشست، دکتر محمدحسین بهرامیان، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز نیز با مهم ارزیابی کردن جایگاه شعری حسن اجتهادی در جریان شعر معاصر، وی را یکی از برترین شاعران جنوب برشمرد که شاخصه‌های متعددی از عناصر مختلف شعر جنوب کشور را در اشعارش نشان داده است.

وی در ادامه افزود: با مطالعه اشعار حسن اجتهادی، می‌توان دید که دامنه واژگان این شاعر به شکل چشمگیری وسعت دارد و حتی در نوآیین‌ترین سروده‌های خود نیز ابایی ندارد از اینکه کلمات کهنه و مندرس فارسی را بار دیگر به خدمت گیرد.

بهرامیان همچنین ترکیب‌سازی‌های مکرر را از دیگر ویژگی‌های شعری حسن اجتهادی برشمرد و افزود: باوجود آنکه ترکیب‌سازی‌های متنوع حسن اجتهادی ریشه در ادبیات کهن فارسی و اتفاقات نوین شعر عصر او دارد، با همه این احوال اثر انگشت او را کنار بسیاری از ترکیب‌هایش می‌توان یافت.

این استاد دانشگاه همچنین ضمن تأکید بر پست‌مدرن بودن اشعار اجتهادی، خاطر نشان نمود: تضادهای هم‌زمان و غیرهم‌زمان در اشعار این شاعر، نشان دهنده یک ستیز هماره با فضای زندگی شاعر است که در عین حال از دلبستگی او به عناصر پیرامونی‌اش نیز خبر می‌دهد و اینها از ویژگی‌های شعر پست‌مدرن است که به وضوح در اشعار اجتهادی دیده می‌شود.

 

در این مراسم برخی از شاعران شهرستان کازرون به شعرخوانی پرداختند و با حضور جمال اژدری کازرونی، میثم کلاهی و خانواده سیدحسن اجتهادی که به تازگی دو کتاب از آثار وی را منتشر نموده‌اند از این دو کتاب با نام‌های «برآب‌ها و آبی‌ها» و «با آنچه در زمینه و صحنه است» رونمایی شد.

 

گفتنی است این برنامه از سوی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگسرای مردانی وابسته به شهرداری کازرون برگزار گردید. سیدحسن اجتهادی در سال 1325 در کازرون به دنیا آمد و در سال 1397 دیده از جهان فروبست. وی در طول دوران حیاتش چندین مجموعه شعر سرود که تاکنون سه کتاب از این اشعار منتشر شده است.

گروه : عمومی  |  
مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب مراسم بزرگداشت سیدحسن اجتهادی، با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد / واکاوی شعرهای شاعر پست‌مدرن جنوب
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان