شنبه ، 2 مرداد ، 1400

1-   تاریخچه رشته در ایران

روان شناسی به عنوان علم مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی تاریخچه ای به قدمت کل تاریخ بشر و عمری صد ساله در دنیا دارد. این رشته  از سال 1879 در وین به صورت یک رشته علمی با کارهای آزمایشگاهی معرفی شد. از آن تاریخ این رشته حوزه ها، شاخه ها و مطالب گسترده ای را مورد مطالعه و پژوهش قرار داده و به صورت روز افزون در حال تکمیل و گسترش پژوهش های علمی روان شناختی می باشد.  در ایران روان شناسی تا سالیان زیادی بخشی از علم فلسفه و به عنوان علم النفس یا معرفت النفس شناخته می شده است. اما روان شناسی جدید در ایران، با انتشار کتاب های دکتر علی اکبر سیاسی و دکتر محمد باقر هوشیار در سال 1317 با عناوین "علم النفس یا روان شناسی از لحاظ تربیت" و "سنجش هوش یا روان شناسی علمی" آغاز شده است. اما شکوفایی واقعی این علم در کشورمان، در دهه ی 40 صورت گرفته است. در این سال ها بود که روان شناسی به عنوان یک رشته ی مستقل دایر شد و ترجمه ی کتاب اصول روان شناسی به وسیله دکتر محمود صناعی رونق خاصی به آن بخشید. دهه ۱۳۴۰ را باید دهه گسترش سازمانی روانشناسی در ایران نامید، چون طی این ده سال دوره لیسانس روانشناسی نخست در دانشگاه تهران و بعدها در سایر دانشگاههای ایران تأسیس گردید.در دانشگاه تهران دوره فوق لیسانس روانشناسی بوجود آمد و مؤسسه روانشناسی بنیان گذارده شد. برخی از این تحولات حاصل کوششهای دکتر محمود صناعی بود که در همان دوره پا به صحنه گذاشت. در سال ۱۳۴۴ دکتر سعید شاملو بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران اولین کلینیک مرکز مشاوره و راهنمایی در دانشگاه تهران را تأسیس کرد و بعدها بتدریج چنین مراکزی در دیگر دانشگاهها تأسیس شد. با گسترش دوره‌های روانشناسی در دانشگاههای کشور کوششهای فراوانی در زمینه تألیف و ترجمه مکتب درسی در این رشته به عمل آمده است.

2-   تاریخچه رشته در دانشگاه

رشته روان شناسی در دانشگاه سلمان فارسی از سال 1388 با تلاش های جناب دکترفرهادخرمایی به عنوان تنها عضو هیت علمی این بخش و اساتید حق التدریس و با اخذ مجوز از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری شروع به فعالیت کرد. در این سال 45 دانشجو پذیرش شدند که با ثبت نام  36 دانشجو اولین  گروه از دانشجویان کارشناسی روان شناسی عمومی درسال 1388 در دانشگاه سلمان فارسی شروع به تحصیل کردند و از آن تاریخ تا اکنون هر ساله در مقطع کارشناسی روان شناسی و مشاوره این دانشگاه  دانشجو پذیرش می کند. همچنین از سال 1395 با کمک اساتید بخش روان شناسی دانشگاه شیراز، مجوز مقطع کارشناسی ارشد روان شناسی عمومی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری اخذ شد و در حال حاضر سه گروه از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند که گروه اول فارغ التحصیل شده اند.

 3- گرایش های مختلف در رشته و گرایش های موجود در دانشگاه سلمان فارسی                                                                                    

در حال حاضر در ایران رشته روان شناسی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای سراسر کشور در حال برگزاری می باشد. رشته روان شناسی دارای گرایش های متعددی می باشد که هر کدام از گرایش ها کاربردها و حوزه های مطالعاتی متفاوتی را شامل می شود. شایان ذکر است که بعد از  تغییر سرفصل دروس علوم انسانی و بومی سازی رشته های علوم انسانی، کلیه گرایش های روان شناسی در سطح دانشگاههای کشور در مقطع کارشناسی تجمیع و تحت عنوان کارشناسی "روانشناسی و مشاوره" ارایه می شود. گرایش های روان شناسی از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعیین می شود.

لیست گرایش های ارشد رشته روان شناسی

روان شناسی بالینی، روان شناسی عمومی ، سنجش و اندازه گیری(روان سنجی)، روان شناسی صنعتی سازمانی

روان شناسی بالینی کودک و نوجوان، روان شناسی اسلامی، روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی، روان شناسی تربیتی

لیست گرایش های مقطع دکتری روان شناسی

روان شناسی عمومی، روان شناسی بالینی، روان شناسی سلامت، علوم اعصاب شناختی

گرایش های رشته روان شناسی در دانشگاه سلمان فارسی

کارشناسی: روان شناسی و مشاوره

کارشناسی ارشد: روان شناسی عمومی

4- امکانات آموزشی و پژوهشی گروه روانشناسی

بخش روان شناسی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در حال حاضر دارای امکانات آموزشی و پژوهشی مرتبط با این رشته در سطح تخصصی می باشد . در این زمینه دارای بالغ بر 1600 جلد کتب تخصصی مرتبط با روان شناسی به دو زبان فارسی و انگلیسی در کتابخانه دانشگاه می باشد که هر سال خصوصا در ایام نمایشگاه کتاب متناسب با تازه های نشر، کتب جدید خریداری می شود. آزمایشگاه روان شناسی در فضای بزرگ دارای کلیه امکانات آزمایشگاهی از قبیل دستگاههای سنجش های روان شناختی مانند نوروفیدبک، دستگاه زمان واکنش و .....، نرم افزارهای کامپیوتری، ابزارها و پرسشنامه های روان شناسی، آزمون های هوش، مولاژهای مغز و سیستم عصبی، گوش، چشم اسکلت انسان و بورد من های تخصصی علوم اعصاب شناختی فعال می باشد و کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد روان شناسی از این فضا آزمایشگاهی در طول ترم استفاده می کنند.

5- کاربردهای رشته روان شناسی در زندگی شخصی و وضعیت حال رشته در کشور و جهان و چشم انداز آینده

از آنجا که علم روانشناسي، به مطالعه روان و رفتار انسان می پردازد و  شاخه هاي مختلف آن تمام عرصه هاي زندگي انسان را دربر می گیرد بسیار واضح است که یافته های این علم با زندگی روزمره انسان ها در ارتباط تنگاتنگی باشد. با یادگیری روان شناسی افراد می تواند به خودشناسی دقیق تر، فهم روشن تر از هیجانات، اصلاح سبک های مقابله با مشکلات و مدیریت بهتر زندگی دست پیدا کنند. روان شناس بودن کمک می کند که انسان علاوه بر تجربه رضایت از زندگی بهتر ،  بتوانند با بحران های گریز ناپذیر زندگی کارآمد تر برخورد کند. از طرفی دیگر فهم روان شناسی انسان را برخوردار می سازد که علاوه بر خودشناسی، در فهم و آگاهی از ریشه رفتار دیگران  از آگاهی بیشتری برخوردار  شود. رشته روان شناسی از درمان بیماری ها و اختلالات روانی تا ارتقا و رشد عملکرد،خودیاری، رشد و تحول شخصیتی، اصلاح نابهنجاری های رفتاری می تواند کمک کننده باشد.

6-  بازار کار رشته روان شناسی

رشته روان شناسی یکی از رشته های پرطرفدار و دارای متقاضی بالای جذب دانشجو می باشد. یکی از دلایل آن وجود بازار کار نسبتا مناسب تر این رشته نسبت به سایر رشته های علوم انسانی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته از مقطع کارشناسی می توانند در همه سازمان های دولتی و خصوصی فعالیت داشته باشند. در مقطع کارشناسی و ارشد و دکتری ادارات دولتی نظیر سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، کمیته امداد هر ساله  به صورت نیمه وقت و تمام وقت از رشته روان شناسی نیرو استخدام می کنند. در سازمان ها و ارگان های خصوصی روان شناسان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به صورت ارایه خدمات تخصصی مشاوره فردی، برگزاری جلسات گروهی برای پرسنل و خانواده ها می توانند فعالیت داشته باشند. همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می تواند مجوز دایر کردن کلینک های خصوصی روان شناسی و مشاوره در سطح شهر داشته باشن


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان