شنبه ، 2 مرداد ، 1400

رشته ریاضی در دانشگاه سلمان فارسی کازرون

دانشگاه سلمان فارسی کازرون، از بهمن ماه 1392،  اقدام به جذب دانشجوی رشته ریاضی، با عنوان ریاضیات و کاربردها، در مقطع کارشناسی نموده و اولین جشن فارغ التحصیلی این رشته نیز، در دیماه 1396 برگزار شد.

اهمیت ریاضیات

علم ریاضی به جهت دقت صد در صدی، بسیار مورد توجه بوده و علوم مختلف از ریاضیات  برای دست یابی به نتایج قطعی استفاده می نمایند؛ در بعضی علوم، حتی اطمینان 70 درصدی، درصد اطمینان بسیار بالایی است در حالیکه در ریاضیات، حتی خطای بسیار ناچیز، باعث رد آن مطلب میشود؛  البته منظوراز این حرف، در مورد محاسبات نیست؛ منظور، خود ریاضیات است؛ مثلا وقتی گفته میشود " در مجموعه اعداد طبیعی، جمع هر دو عدد فرد، زوج خواهد بود"،  به هیچ عنوان امکان ندارد دو عدد فرد پیدا نمود که جمعشان فرد باشد؛ این حرف، محال است! یا بعنوان مثالی دیگر، زمانی  که گفته میشود " هر تابع حقیقی مشتقپذیر، خاصیت  پیوستگی هم دارد"،  دیگر امکان ندارد تابع حقیقی مشتقپذیری یافت که پیوسته نباشد؛ حتی یک مورد!

نکته خیلی مهم و قابل تامل اینکه، حتی در آزمایشگاههای علوم مختلف نیز، در مورد نتایج بدست آمده، حتی با چند بار تکرار هم، نمیتوان با اطمینان صد در صدی صحبت نمود ولی در ریاضیات، به نتایجی با دقت صد در صدی قابل استناد، خواهیم رسید!

اهمیت ریاضیات برای فارغ التحصیلان این رشته

1-      ادامه تحصیل برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری: یکی از مزیتهای فوق العاده برای  فارغ التحصیلان رشته ریاضی این است که علاوه بر امکان ادامه تحصیل در رشته ریاضی، در صورت ورود به رشته های دیگر نیز میتوانند بسیار موفق باشند؛ حتی شاید موفق تر از دانشجویان خود آن رشته ها؛ از رشته های علوم پایه گرفته  تا رشته های مهندسی و حتی برخی رشته های علوم انسانی.

حجم بسیار بالای استفاده از ریاضیات، در اکثر دروس رشته های بخصوص  علوم پایه و مهندسی، باعث میشود که فارغ التحصیلان ریاضی، در صورت ورود به این رشته ها، دوران موفقی را سپری نمایند؛  ضمن اینکه، نوع نگرش ریاضی، شخص را برای ورود در هر رشته و شاخه ای میتواند آماده نماید.

2-      اشتغال: امکان استخدام برای فارغ التحصیلان رشته ریاضی، در شرکتها و ادارات مختلف وجود دارد؛ از شرکتهای تولید خودرو گرفته تا ادارات و سازمانهایی مثل اداره برق، تا بانکها و بویژه آموزش و پرورش.

اما نکته بسیار مهم در مورد اشتغال اینکه، فارغ التحصیلان رشته ریاضی، به جهت وجود دروس ریاضی در همه مقاطع آموزش و پرورش و تمامی رشته های علوم پایه و مهندسی در دانشگاه و حتی بعضی از رشته های علوم انسانی و همچنین نیاز موجود در جامعه، میتوانند برای تدریس، برنامه ریزی داشته باشند.

ریاضیات و گرایش های مختلف در مقاطع مختلف

پیشتر برای رشته ریاضیات، در مقطع کارشناسی، دردو  گرایش، امکان ورود دانشجو در دانشگاهها وجود داشت: ریاضیات محض و ریاضیات کاربردی؛ اما هم اکنون، در مقطع کارشناسی، رشته ی واحدی با عنوان ریاضیات و کاربردها برقرار است؛ با اینحال در دوره  کارشناسی ارشد و دکتری، گرایشهای مورد اشاره (ریاضیات محض و ریاضیات کاربردی) مطرح می باشد؛ ریاضیات محض، به دنبال تجزیه و تحلیل و استدلال و ریشه یابی مطالب است و  ریاضیات کاربردی بدنبال بررسی راههای استفاده از مطالب ریاضی بدست آمده از ریاضیات محض بوده و البته خیلی وارد جزییات استدلال نمی شود.

ریاضیات محض، خود شامل گرایشهایی مثل آنالیز ریاضی، جبر و هندسه و ریاضیات کاربردی  نیز شامل آنالیز عددی و تحقیق است؛ علاوه بر اینها، شاخه ها و زیر شاخه های دیگری نیز وجود دارد؛ بعنوان نمونه میتوان از شاخه هایی مثل آموزش ریاضی، منطق و فلسفه ریاضی، رمزنگاری و کدگذاری، نظریه اعداد، گراف، معادلات، ریاضیات صنعتی، ریاضیات زیستی، ریاضیات تصادفی، ریاضیات فازی، سیستمهای دینامیکی، ریاضیات مالی و اقتصاد ریاضی نام برد.

 طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان