شنبه ، 2 مرداد ، 1400

معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات:

رشته مهندسی فناوری اطلاعات، زیرمجموعه گروه فنی مهندسی است و از زمینه های تحصیلی مهندسی کامپیوتر به شمارمی آید. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن روش های جمع آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر میشود .مطالعه، طراحی، ساخت، راه اندازی، نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات مهم ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می کند. مهم ترین توانمندی دانش آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره برداری به موقع از اطلاعات میباشد. به طور کلی این رشته ماهیتی میان رشته ای دارد. به این مفهوم که رشته ای خالص نیست و از تلفیق رشته هایی نظیر مدیریت و مهندسی کامپیوتر به ویژه نرم افزار به وجود آمده است.

در دوران کنونی فناوری اطلاعات یکی از عمده ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و صنایع مختلف می شود. از این رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات گسترده ای زده اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است. در کشور ما ورود فناوری اطلاعات به مجموعه رشته‌های دانشگاهی به سالهای اوج گرفتن مباحث فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی بر می گردد که در راستای ایجاد تغییرات بنیادین، منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد، در دانشگاههای کشور ارائه می‌شد.

در واقع می توان گفت ورود رشته فناوری اطلاعات به مجموع رشته های ارایه شده در دانشگاه های کشور به ابتدای سال ۱۳۸۰ بازمی گردد. در همین رابطه در دانشگاه سلمان فارسی کازرون نیز از نیمسال اول 89-88 رشته مهندسی فناوری اطلاعات راه اندازی گردید و اقدام به پذیرش دانشجویان نمود. تا کنون بسیاری ازدانش آموختگان در سازمانهای دولتی یا بخش خصوصی مشغول به کار هستند و تا مهر 1396 بالغ بر 50 نفر از آنها در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های معتبر دولتی از جمله دانشگاه شیراز، علم و صنعت، تربیت مدرس، صنعتی شیراز، امام حسین(ع) ، کرمان، مالک اشتر و ... موفق به ادامه تحصیل شده اند.

در حال حاضر این گروه آموزشی در دانشگاه سلمان فارسی کازرون با عنوان مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی و بر اساس سرفصل مصوب به ارائه دروس در حوزه فناوری اطلاعات می پردازد.

لازم به ذکر است که رشته فناوری اطلاعات را میتوان از جمله معدود رشته هایی دانست که به علت فقدان منابع  آموزشی مناسب با مشکلاتی روبرو میباشد. این رشته در حالی در دانشگاه های کشور تدریس می شود که کتب درسی ارایه شده فاصله بسیار زیادی با مراجع روز دنیا دارند که مهمترین عامل آن پویایی این رشته می باشد که مانعی جهت تولید سریع منابع مناسب در حوزه مذکور میشود، زیرا دانش روز دنیا در زمینه IT به سرعت در حال تغییر و تکامل میباشد.

 مشخصات کلی دوره کارشناسی مهندسی IT

تعریف و اهداف:

دروه کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات یکی از مجموعه های آموزشی عالی در زمینه فنی و مهندسی است و هدف از ان تربیت کارشناسانی است که در زمینه مطالعه، طراحی، ساخت، راه اندازی و نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، جمع اوری، سازمان دهی، طبقه بندی استفاده و انتقال اطلاعات تبحر لازم را داشته باشند.


نقش و توانایی
:

مهارتها و قابلیتهایدانش آموختگان این رشته:

1- مطالعه بررسی و امکان سنجی سخت افزار شبکه و نرم افزار مورد نیاز

2- جمع آوری سازماندهی و طبقه بندی اطلاعات

3- ایجاد و نگهداری نرم افزرهای مورد نیاز مانند پست الکترونیکی فارسی و...

4- طراحی و پیاده سازی شبکه های محلی

5- مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات

6- مطالعه و بررسی سیستم های نرم افزاری برای سازماندهی و استفاده اطلاعات مانند سیستمهای عامل سیستم های بانک اطلاعاتی و ...

7- مطالعه و شناسایی شیوه های جدید برای اطلاع رسانی

ضرورت و اهمیت

1-حجم عظیم اطلاعات و عدم امکان جمع اوری سازماندهی انتقال و استفاده آنها به شیوه های سنتی
2-
نقش سرعت دقت و صحت اطلاعات د رمدیریت و عدم امکان تامین آنها بدون استفاده ا زتکنولوژی کامپیوتر و اینترنت

3- نفوذ روز افزون تجهیزات کامپیوتری و مخابراتی د رجوامع بشری و لزوم ارتباط آنها به منظور اطلاع رسانی سریع
4- لزوم همگام شدن با جوامع بشری و استفاده از امکانات روز


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان