شنبه ، 2 مرداد ، 1400
نام: علی

نام خانوادگی: غفار پناه

سمت: سرپرست مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی

مدرک تحصیلی: دکتری ریاضی محض

مرتبه علمی: استادیار

شماره تماس: 42226051 -071 داخلی 149

شماره تماس مستقیم و فکس: 42221205 -071

پست الکترونیک:Ghafarpanah2002@gmail.com                                                                         
   

_________________________________________________________________________________________________________

آشنايي با مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه

بی گمان فرهنگ ، فصل انسان از حيوان است . فرهنگ بزرگترين نياز جامعه بشری است و عامل اصلی پويايي ، نشاط و تداوم حيات جوامع به شمار می رود . قرب و نزديکی به خداوند ، هدف نهايي تعليم و تربيت و در نتيجه هدف نهايي تلاش های فرهنگی دانشگاه است . برخی از اهداف فرهنگی دانشگاه که حلقه های ميانی برای دست يازيدن به قرب الهی است عبارتند از :

 • گسترش فرهنگ اسلامی در دانشگاه و جامعه .
 • استقلال علمی و فرهنگی و پيراسته شدن دانشگاه از مظاهر فرهنگ های بيگانه .
 • به فعليت درآمدن استعدادهای خدادادی و به کمال رسيدن قوای خلاق و شايستة دانشگاهيان .
 • ارتقای فرزانگی و آراسته شدن دانشگاهيان به فضايل اخلاقی و صفات الهی در مسير وصول به مقام انسان متعالی .
 • تحقق کامل انقلاب فرهنگی و استمرار حرکت برای رسيدن به دانشگاه اسلامی .
 • استقرار ارزش های مورد نظر اسلام و انقلاب اسلامی در دانشگاه و نگهبانی از آنها .
 • درک مقتضيات و تحولات زمان و نقد صحيح دستاوردهای فرهنگی جوامع بشری دانشگاه از نتایج قابل انطباق با اصول و ارزش های اسلامی .
 • برطرف کردن تضادهای بنيادين بين آموزش های آکادميک و فرهنگ اسلامی .
 

برنامه ريزی ، طراحی و اجرای فعاليت های مختلف فرهنگی ، هنری و فوق برنامه در دانشگاه بر عهدة واحد فرهنگی  می باشد . از آنجا که اساس فعاليت واحد فرهنگی بر پايه مشارکت دانشجويان در حوزه های مختلف فرهنگی ، هنری می­باشد. اين واحد با اتکال به خداوند متعال و با رسالت ارتقاء سطح فرهنگ دينی و ملی در دانشگاه با بهره گيری از امکانات موجود و با همت و تلاش پرسنل دلسوز و فداکار خود ، بستری مناسب جهت حضور دانشجويان مستعد و علاقمند در زمينه های مختلف از جمله انجمن های علمی ، کانون های فرهنگی ،  هنری و اجتماعی ، نشريات دانشجويي و ... را فراهم نموده است .

امور فرهنگی خوابگاه ( خواهران و برادران )

            عمده ی فعاليتهای اين بخش در خوابگاه اجرا می شود، ولی با توجه به محدوديت اسکان در خوابگاه در سال جديد بخشی از برنامه ها در دانشگاه اجرا خواهد شد . دانشجويان علاقمند می توانند يا به عنوان شورای فرهنگی خوابگاه و يا به عنوان عضو آزاد در فعاليت های آموزشی ، بهداشتی ، فرهنگی ، مذهبی ، ورزشی و ... به صورت مستقيم با اين واحد ارتباط برقرار کنند و با پيشنهادهای ارزنده ما را در امر ترويج و تبليغ برنامه های فرهنگی ياری رسانند.

انجمن های علمی :

            انجمن های علمی دانشجويي محصول يا برآيند کار دائم دانشگاه تمدن ساز و گفتمان علم گرايي در حوزه فعاليت‌های دانشجويي است. با توجه به نقش و اهميتی که انجمن های علمی در رشد و پيشرفت علمی کشور دارند و با عنايت به فرمايش رهبر فرزانه انقلاب در پيام نوروزی در سال 1387 يکی از مصاديق بارز نوآوری و تحول خواهی ، تشکل­های دانشجويي هستند، همچنين با توجه به سند چشم انداز بيست ساله که ايران 1404 را قدرت علمی اول منطقه تعريف می­کند؛ وزارت علوم ، تحقيقات و فناوری در جهت تسهيل اين امر شعار « هر رشته يک انجمن علمی در هر دانشگاه »  را جهت شکوفايي علمی دانشجويان تصويب نمود . امور فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در اين راستا اقدام به تشکيل انجمن های علمی به شرح زير نمود :

 • انجمن علمی دانشجويي زبان و ادبيات فارسی.
 • انجمن علمی دانشجويي فيزيک.
 • انجمن علمی دانشجويي برق و الکترونیک.
 • انجمن علمی دانشجويي مهندسی فناوری اطلاعات.
 • انجمن علمی دانشجويي روانشناسی.
 • انجمن علمی دانشجویی زبان انگلیسی.
 • انجمن علمی دانشجویی علوم کامپیوتر.
 • انجمن علمی دانشجویی مهندسی شهرسازی.
 • انجمن علمی دانشجویی بین رشته­ ای رباتیک.
 • انجمن علمی دانشجویی مهندسی فناوری اطلاعات
 • انجمن علمی دانشجوییی علوم مهندسی

      لازم به ذکر است که برای رشته های جديد نيز انجمن­های علمی تشکيل خواهد گرديد . نحوه عضويت و زمان برگزاری انتخابات انجمن های علمی در نيمه دوم مهرماه توسط امورفرهنگی اعلام می گردد . 

کانون های فرهنگی :

            کانون های فرهنگی دانشجويان با هدف زمينه سازی رشد خلاقيت­های فرهنگی دانشجويان، ساماندهی خواسته­ ها و تلاش­های انگيختگی فرهنگی ، هنری و اجتماعی دانشجويان و حمايت و هدايت اين گروه­ها از فعاليت­ها در جهت نيل به ارزش­های متعالی اسلامی- ايرانی تشکيل می شوند. اين کانون­ها به منظور تأکيد بر هويت ملی و اسلامی بر ارتقای سطح همکاری جمعی و بسط و تعميق فرهنگ مشارکت در دانشگاه­ها ، تأسيس و تقويت نهادهای مدنی و قانونمندی حوزه­ ی فعاليت­های فرهنگی دانشجويان فعاليت می­کنند . امور فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی کازرون با توجه به علاقه و استقبال دانشجويان اقدام به تشکيل کانون های زير نموده است .

 • کانون مهدوديت.
 • کانون قرآن و عترت.
 • کانون گردشگری و ايرانگردی.
 • کانون فيلم و عکس.
 • کانون سلامت و خانواده.
 • کانون ادبی جویبار
 • کانون ایثار
 • کانون همیاران سلامت روان

لازم به ذکر است دانشجويان در صورت علاقمندی می توانند با هماهنگی امور فرهنگی اقدام به تشکيل  کانون­هايي نظير کانون هلال احمر ، کانون هنر ، کانونهای ادبی شعر و داستان ، کانون کارآفرينی و ديگر موارد مورد نظر اقدام نمايند .

تشکل های دانشجويي

دانشجو با توجه به روحيه ای که دارد و در هنگام ورود به دانشگاه در جهت اجتماعی شدن و فرهنگی نگريستن،  مسير يا مسيرهايي را انتخاب می کند تا با سپری کردن ايام دانش اندوزی و فرهنگ آموزی ، شخصيت پرورش يافته و رشد نموده خويش را به جامعه عرضه نمايد .

تشکل­های دانشجويي يکی از بزرگترين بسترهايي است که دانشجو در کنار آموزش­های علمی به فعاليت­های فرهنگی و اجتماعی در آن می پردازد. وقوف و آگاهی دانشجويان به چارچوب­های حقوقی و مدنی فعاليت در اين تشکل­ها، ( که در آيين نامه تشکلها موجود می باشد ) موجبات استحکام و پايداری يک تشکل را فراهم می­ آورد که خود منجر به رشد و شکوفايي دانشگاه و به تبع آن جامعه  انسانی و فرهنگی می­گردد .

1- بسیج دانشجویی شروع فعالیت از سال 1375

2- تشکل اسلامی دانشجویی مستقل قلم و اندیشه شروع فعالیت از 1395


کتابخانه های فرهنگی

              ( کتابخانه های تخصصی دفاع مقدس، ائمه و امام شناسی، مهدویت ، انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) )

            کتابخانه تخصصی دفاع مقدس در تعداد معدودی از دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه سلمان فارسی کازرون در راستای آشنايي دانشجويان با فرهنگ دفاع مقدس، پايداری و مقاومت تشکيل شده است . علاوه بر وجود کتاب­هايي جهت  آشنايي دانشجويان با اسطوره های جاويد هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ، کتابهايي نيز در مورد سيد و سالار شهيدان امام حسين ( ع ) نيز در اين کتابخانه موجود  می­ باشد. در واقع جمع آوری کتب شعر، داستان، مقاله، رمان و زندگينامه­ ی افتخار آفرينان عرصة عشق و ايمان از صدر اسلام تا کنون­، اهدافی همچون شناخت، معرفی و آگاهی بخشی به جوانان و دانشجویان را دنبال می­ کند. بدون ترديد نياز به شناخت تاريخ و فرهنگ کشور به خصوص خاطرات ابرمردانی که دل از دنيا بريده و همه وجودشان وصال حضرت دوست می باشد، در نسل­های دوم و سوم و نسل­های بعدی انقلاب احساس می­ شود.

            علاوه بر کتابخانه دفاع مقدس ، کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی نيز از ترم دوم 89 – 88  راه اندازی شده که هدف از تشکيل آن آشنايي تخصصی با اهداف انقلاب، مبارزان و رهبران انقلاب ، انديشه های امام خمينی ( ره )، قيام­های مردمی ، ظلم ستيزی و مبارزه با زور و زر و تزوير می باشد .

کتابخانه تخصصی مهدویت و همچنین ائمه و امام شناسی از دیگر بخش های کتابخانه های تخصصی واقع در امور فرهنگی است که به منظور آگاهی بخشی و تعمیق فرهنگ مهدویت و امام شناسی و آشنایی به صورت تخصصی با این موضوعات دایر گردیده است.

علاوه بر اين کتابخانه ها، امور فرهنگی در نظر  دارد زمينة مساعدی را فراهم نمايد که کتابخانه های فرهنگی در خوابگاه­ها داير نمايد. هم اکنون کتابهای قرآن، مفاتيح و ادعيه مختلف در اختيار خوابگاه­ها قرار می گيرد .

نشريات دانشجويي :

            نشريات دانشجويي نقش بسيار مهمی در نهادينه ساختن فضای آزاد انديشی، نقد و گفتگوی سازنده و تأکيد بر حق آزادی بيان، همچنين ايجاد فرصت­های فراگيری مهارت­های روزنامه نگاری و ارتقای سطح دانش عمومی و تخصصی دانشگاهيان ايفا می­کنند .

            متقاضی امتياز انتشار نشريه دانشگاهی بايد درخواست کتبی خود را با اعلام مشخصات خود و مدير مسئول و سردبير ، به انضمام نام نشريه ، زمينه و ترتيب انتشار و همچنين تصريح به پايبندی به مفاد قانون اساسی و ديگرقوانين موضوعه (  دستور العمل نشريات دانشجويي که در امور فرهنگی موجود می باشد ) به دبيرخانه کميته ناظر بر نشريات در امور فرهنگی تسليم کنند و کميته ناظر ظرف مدت 20 روز نتيجه را به متقاضی ابلاغ می کند .

هم اکنون نشریات زیر در دانشگاه سلمان فارسی کازرون فعالیت می کنند :

 • داروگ         انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی
 • فرآیند         انجمن علمی مهندسی فناوری اطلاعات
 • روزنه          انجمن علمی روانشناسی
 • ثقلین        کانون قرآن و عترت
 • جوانه          بسیج دانشجویی
 • صفر و یک  انجمن علمی کامپیوتر
 • منشور      انجمن علمی فیزیک
 • دارکوب      مستقل دانشجویی
 • View point  انجمن علمی آموزش زبان انگلیسی
 • نجوای انتظار         کانون مهدویت
 • الگوریتم انجمن علمی ریاضی

 

                                                   نمازخانه و فعاليت­های قرآنی :

            امور فرهنگی در زمينه گسترش فضای معنوی دانشگاه و تشويق دانشجويان به نماز جماعت اقدام به دعوت از يکی از روحانيون  شهرستان جهت برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء و همچنين آموزش احکام به صورت مختصر هنگام نماز ظهر و عصر و تفسير موضوعی قرآن بعد از نماز مغرب و عشاء نموده است. برگزاری دعاهای هفتگی با همت کانون قرآن و عترت و بسيج دانشجويي نيز از ديگر فعاليت­های مستمر مذهبی می­ باشد . برگزاری مراسم ختم قرآن ، تفسير يک آيه از قرآن کريم ، قرائت روزانه دو صفحه از قرآن کريم همراه با ترجمه و برگزاری مراسم شبی با قرآن با دعوت از قاريان برجسته، برگزاری مسابقه­ ی غدير ، خطبه  فدک و سخنراني­های مختلف به مناسبت شهادت و ولادت ائمه اطهار از ديگر برنامه­ های اين قسمت می­ باشد .

                                                     کارت الکترونيک کتاب

در راستای حمايت از فعاليت­های علمی دانشجويان و بالا بردن سرانه مطالعه کشوری و تشويق به خريد و مطالعه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  با همکاری وزارت علوم ، تحقيقات و فناوری اقدام به اهدای کارت­های الکترونيک خريد کتاب با تخفيف 50 درصدی به دانشجويان نمود. شرايط درخواست کارت به اين صورت می­باشد که دانشجو در اول هر سال تحصيلی مبلغ 20 هزار تومان را به امور فرهنگی تحويل داده و امور فرهنگی با ارسال ليست دانشجويان به وزارت ارشاد،  نسبت به صدور و يا شارژ کارت­های الکترونيک کتاب با 2 برابر مبلغی که دانشجو پرداخت نموده، اقدام می­نمايد . بديهی است هر دانشجو در هر سال تحصيلی فقط يک بار می تواند کارت کتاب خود را شارژ نمايد .


 

 

 

 

دی ان ان