سه شنبه ، 30 بهمن ، 1397
حداقل
درباره کازرون
کازرون » صنایع دستی » جزییات آیتم
  
سبد بافی
مردم برخی از روستاهای کازرون از قرار دادن شاخه های درختان به خصوص درخت بادام کوهی و خرما در کنار یکدیگر صنایع دستی بسیارزیبایی را می سازند که امروزه نیز در بین آنها رایج می باشد و از پر کار ترین وسایل مورد نیاز خانه ها بشمار می رود و این ظروف و صنایع بیشتر شامل:
تپک ((tapek: طبقی ساخته شده از ساقه بادام کوهی یا شاخه های خرما به اندازه یک مجمعه می باشد که از آن به جای سفره و سینی استفاده می شود.
بووک ((bovak: قفس چوبی به صورت مخروطی شکل برای نگه داری مرغ و جوجه.
کَ لو(ka:low): سبدی بافته شده از شاخه های درخت بادام کوهی و دارای دسته ای بلند و درب است که در قدیم برای نگه داری گوشت و مواد فاسد شدنی از آن استفاده می کردند و در سقف اتاق به دور از دسترس حیوانات و حشرات موزی آویزان می نمودند.
نان دان: سبد بسیار بزرگ به صورت استوانه ای و پهن که در آن نان پخته شده را قرار می دهند.
گیره: سبدی بافته شده از شاخه های بادام کوهی که دارای نوع بزرگ و کوچک است که از آنجهت قرار دادن ظروف و اسباب و اثاثیه خانه استفاده می شود.
کرکری(kor-kori): سبدی حفره مانند جهت حمل و نقل مرغ و جوجه برای فروش به شهر یا کوچ نمودن از جایی به جای دیگر .
لوده(lovdeh): ظرفی به شکل هرم وارونه که در حدود یک متر ارتفاع دارد و در آن انگور ، میوه درختان و.... را می گذاشتند و آن را دو طرف الاغ یا اسب می بستند و به نقاط دیگر حمل می نمودند.
کپورک(kapourak): سبدی سر پوش دار و چیزی میان کیف و چمدان و بیشتر شبیه کیف زنانه است که در آن خرده ریزهای زندگی و لوازم خیاطی نگه داری می شود.
تویزه(tavizeh): نوعی طبق یا سینی مدور است به قطر تقریبی 90 سانتی متر که معمولا از الیاف و شاخه های درخت خرما ساخته می شود . تویزه را به جای سفره غذا به کار می برند و برای مصارف دیگر در اندازه های کوچکتر نیز می بافند.
از جمله صنایع و حرفه های دیگری که در کازرون رواج دارد می توان به مشاغل زیر اشاره کرد:
سنگ تراشی، آهنگری، غربال سازی( الک سازی) ، مجسمه سازی ، خراطی، خطاطی، منبت کاری،رویگری ،حجاری ،سراجی (زین سازی) و..... اشاره نمود.