جمعه ، 24 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 105   |  دفعات بازدید : 4130   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

تحلیل و خاطره گویی عملیات کربلای 5 در دانشگاه سلمان فارسی کازرون

21 دی, 1392
تحلیل و خاطره گویی عملیات کربلای 5 در دانشگاه سلمان فارسی کازرون

به مناسبت سالروز  آغاز عمليات كربلای 5 صورت گرفت:

تحلیل و خاطره گویی عملیات کربلای 5 در دانشگاه سلمان فارسی کازرون

به همت کانون نشر ارزش های دفاع مقدس بسیج دانشجویی دانشگاه سلمان فارسی کازرون به مناسبت سالروز  آغاز عمليات بزرگ كربلای5،  مراسم خاطره گویی و تحلیل عملیات کربلای 5، برگزار شد.

در این مراسم که در روز پنج شنبه نوزدهم دی ماه، در نمازخانه این دانشگاه برگزار شد، «حاج نصرا... کتویی» از یادگاران و فرماندهان 8 سال دفاع مقدس به خاطره گویی و تحلیل این عملیات بزرگ پرداخت.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در خصوص عملیات کربلای 5، گفت: یکی از سخت ترین و به یادماندنی ترین عملیات های دوران جنگ که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده عملیات کربلای 5 است که پس از ناکامی در عملیات کربلای 4  طرح ریزی و اجرا شد.

این یادگار دفاع مقدس ضمن برشمردن تیپ های موجود در عملیات کربلای 5، خاطرنشان کرد: پس از شکست در عملیات کربلای 4، یک ماه زمان  برای آمادگی رزمندگان ضروری بود اما با توجه به رخنه ای که در منطقه شلمچه در خطوط دفاعی دشمن ایجاد شده بود، دو هفته بعد از عملیات کربلای4،  عملیات کربلای 5 در منطقه غرب خرمشهر و در محور شلمچه به سوی بصره و با رمز «یا فاطمه زهرا (س)» از سوی سپاه پاسداران آغاز شد.

وی اضافه کرد: زمین منطقه عملیات کربلای 5 در شرق بصره دارای ارزش و اهمیت زیادی بود و محور مواصلاتی شلمچه در واقع کلید فتح بصره به شمار می رفت.

این فرمانده دفاع مقدس در ادامه به استحکامات و موانع منطقه عملیاتی کربلای 5 که از سوی ارتش بعث عراق استقرار یافته بود، پرداخت و بیان داشت: استحکامات هلالی شکل، ایجاد منطقه آبگرفتگی، تعبیه سنگرهای بتونی، تعبیه سنگرهای کمین،ایجاد موانع عظیمی از سیم های خاردار، میدان های وسیع مین و سنگرهای بتونی ، ایجاد ده ها ردیف موانع گوناگون در آبگرفتگی ها و ... برخی از پدافندهای موجود به شمار می رفت که رزمندگان اسلام توانستند با توسل به «حضرت فاطمه زهرا (س)» از آنها عبور کنند.

کتویی با بیان اینکه عملیات کربلای 5، نتایج و دستاوردهای بسیار زیادی برای ما داشت، خاطرنشان کرد: با کمک امدادهای غیبی و عنایات خاصّ الهی در این عملیات توانستیم بیش از 150 کیلومتر مربع از خاک عراق و پاسگاههای بوییان، شلمچه، کوت سواری و خیّن را به تصرف قوای خود درآوریم.

وی اضافه کرد: جزایر بوارین، فیاض و ام الطویل و شهرک دو ئیجی، رودخانه دو ئیجی و نهر جاسم و همچنین 10 کیلومتر از جاده شلمچه بصره و نیز 11 پاسگاه فرماندهی ارتش بعثی عراق و 2655 نظامی عراقی نیز به کنترل قوای اسلام درآمد.

وی در پایان به ذکر چند خاطره از این عملیات پرداخت.

لازم به ذکر است این قبل از این برنامه، مراسم پرفیض و روح بخش دعای کمیل با حضور دانشجویان برگزار شد.

ا

 

 

 

 

گروه : عمومی  |  
تحلیل و خاطره گویی عملیات کربلای 5 در دانشگاه سلمان فارسی کازرون
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان