جمعه ، 24 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 757   |  دفعات بازدید : 292   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

در آیین تودیع و معارفه ریاست دانشگاه مطرح شد / اهتمام مسئولین کشوری و منطقه‌ای برای تقویت جایگاه دانشگاه سلمان فارسی کازرون

30 تیر, 1399
در آیین تودیع و معارفه ریاست دانشگاه مطرح شد / اهتمام مسئولین کشوری و منطقه‌ای برای تقویت جایگاه دانشگاه سلمان فارسی کازرون

صبح امروز، دوشنبه ۳۰ تیرماه، مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در قالب یک جلسه‌ی کاری و با حضور دکتر غلامعلی منتظر رییس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، حجت‌الاسلام صباحی امام جمعه، رنجبر معاون فرماندار ویژه کازرون، شفیعی مسوول دفتر نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار، جمعی از رؤسای ادوار مختلف دانشگاه سلمان فارسی و برخی دیگر از مسوولین شهرستان در دانشگاه سلمان فارسی برگزار گردید.  

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام صباحی، امام جمعه شهرستان کازرون با تشکر از خدمات صورت گرفته در دوران ریاست دکتر غفاری‌پور، دستاوردهای ایشان را برای دانشگاه و جامعه ارزشمند و قابل توجه توصیف نمود و خاطر نشان کرد: خوشبختانه تلاش‌های مضاعف ایشان در دوران تصدی مسئولیتشان در این دانشگاه، بسترهای مناسبی را برای رشد دانشگاه به وجود آورده است و بنده به نوبه خود از این تلاش‌ها تقدیر و تشکر می‌کنم.

امام جمعه کازرون با تأکید بر ضرورت همکاری و تعامل سازنده همه مسوولین و دستگاه‌های مختلف با دکتر فاضل‌نیا، تصریح نمود: در راستای ارتقای فرهنگ و دانش، به عنوان یک همکار در کنار دکتر فاضل‌نیا هستیم. ما خودمان را مورد خطاب وزیر می‌دانیم و حکمی که امروز به دکتر فاضل‌نیا تقدیم شده را حکم خودم می‌دانم و احساس می‌کنم این حکم برای بنده و سایر مسوولین شهرستان صادر شده است و ان‌شاالله حوزه‌ی مأموریتی ما، دانشگاه سلمان فارسی هم هست.

در ادامه این نشست، پیام دکتر فریدون عباسی‌دوانی، نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار که نتوانستند به صورت حضوری در این مراسم حضور یابند، توسط مسوول دفتر ایشان قرائت گردید. دکتر عباسی‌دوانی در متن پیام خود خاطر نشان نموده بود: دانشگاه و پیشرفت علمی آن در کنار حفظ هویت فرهنگی، تضمین کننده استقلال سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در عرصه‌های مختلف ملی و بین‌المللی است. معتقدم دانشگاه‌های ما در مختصات انقلاب اسلامی، به عنوان محور توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خواهند بود. جدی گرفتن جایگاه و نقش تعیین کننده اساتید به عنوان فرماندهان جهاد علمی و در سنگر دانشگاه، می‌تواند در حل بسیاری از چالش‌های کشور، به ویژه در این دوران حساس که دشمن با تمام ظرفیت به میدان آمده است و رفاه و اقتصاد جامعه ما را هدف قرار داده است، گره گشا باشد.

دکتر فریدون عباسی‌دوانی همچنین تأکید نموده بود: دانشگاه سلمان فارسی باید توانمند شود و در قواره یک دانشگاهِ محور برای پیشبرد توسعه کشور قرار گیرد. این مسئله با حضور برادر گرامی جناب دکتر فاضل‌نیا به عنوان یکی از نخبگان این شهر با رویکرد توسعه‌گرایی و صاحب تجارب در مدیریت‌های گذشته، می‌تواند ما را به این اهداف نزدیک کند.

دکتر غفاری‌پور، رییس سابق دانشگاه سلمان فارسی، سخنران دیگر این مراسم بود. وی با تأکید بر این نکته که آنچه در دوران مدیریتی بنده در دانشگاه سلمان فارسی انجام شده، وظیفه میهنی و دینی‌ام در قبال شهرستان بوده است، به تشریح اهم دستاوردهای دوران ریاستش در این دانشگاه پرداخت و خاطر نشان نمود: خروج از رکود و فعال‌سازی کارگاه‌های مختلف عمرانی در پردیس دانشگاه و همچنین اصلاح ساختار مدیریتی در برخی حوزه‌ها از جمله برجسته‌ترین فعالیت‌هایی بود که علیرغم وجود چالش‌های فراوان، آنها را به پیش بردم.

رییس سابق دانشگاه سلمان فارسی مذاکره‌های متعدد با خیّرین و جذب آنها برای مشارکت در پروژه‌های دانشگاه را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دوران مسوولیتشان در این دانشگاه برشمرد و خاطر نشان نمود: خوشبختانه شهرستان کازرون ظرفیت‌های مناسبی در حوزه‌ی خیّرین دارد و با نیک اندیشی دکتر مهبودی، کار احداث خوابگاه ۳۴۰ نفره دختران را آغاز نمودیم و امیدوارم در آینده، حضور و حمایت خیّرین از این دانشگاه بیشتر شود.

ایشان در ادامه به برشمردن مصادیق برخی ساختارها و بسترهای جدیدی که در دانشگاه ایجاد شده اشاره کرد خاطر نشان نمود: هم در حوزه‌های فرهنگی و هم در حوزه‌های توسعه‌ی فضاها، گام‌های جدیدی را برداشتیم و ساختارها و تأسیسات تازه‌ای را پایه‌گذاری کردیم که می‌توانند در آینده تأثیرات مناسبی را در فضای فرهنگی و اجتماعی شهرستان برجای گذاشته و برخی از آنها به تقویت توان مالی دانشگاه نیز کمک نمایند.

دکتر غفاری‌پور در پایان ابراز امیدواری نمود با تداوم همکاری دستگاه‌های مختلف با دکتر فاضل‌نیا و با تکیه به توانمندی‌های ایشان، مسیر رو به رشد و اعتلای دانشگاه سلمان فارسی کازرون، همچنان و با شدت بیشتری تداوم یابد.

در ادامه این نشست، دکتر منتظر، رییس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته از سوی دکتر غفاری‌پور در زمان ریاستشان در دانشگاه سلمان فارسی، خاطر نشان نمودند: تشکر ویژه جناب آقای دکتر غلامی، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری را از دکتر غفاری‌پور که تلاش‌های ایشان هم در حوزه احداث و مسایل عمرانی و هم در حوزه انتظام امور دانشگاه کاملاً مشهود است، عرض می‌کنم.

دکتر منتظر با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آینده این کشور باید در دست نخبگان دانشگاهی و حوزوی باشد، افزود: دانشگاه هسته‌ی تدبیر جامعه است. این را باید ملاک قرار دهیم و به گونه‌ای بشود که هر مسئولی اعم از فرماندار و مدیران دستگاه‌های مختلف وقتی با مشکل و مسئله‌ای در جامعه مواجه می‌شوند، برای پیدا کردن راه حل، اول از همه به دانشگاه فکر کنند و احساس کنند که عقل منفصله آنها در دانشگاه است. احساس کنند جایی وجود دارد که تکیه‌گاه‌شان است و می‌توانند به آن اعتماد کنند. این شأن دانشگاه است. اگر این را بپذیریم، دانشگاه بایستی خودش را در همه مسایل مسئول بداند و به آنها ورود پیدا کند.

رییس مرکز نظارت، ارزیابی و کنترل کیفیت وزارت علوم در پایان تصریح نمود: خوشبختانه وفاق خوبی بین مراجع مختلف درون استان و درون شهرستان وجود دارد و حمایت‌های خوبی از طرف وزارت علوم برقرار است و شاهد حضور یک شخصیت برجسته‌ی علمی به عنوان نماینده شهرستان در مجلس هستیم و همه اینها نویدبخش روزهای پرفروغی برای دانشگاه سلمان فارسی و به تبع آن برای این منطقه خواهد بود. همه ما وظیفه داریم که از دکتر فاضل‌نیا پشتیبانی کنیم. ایشان امروز زیر بار سنگینی مبنی بر به دوش کشیدن اعتبار و اعتلای دانشگاه سلمان فارسی رفته‌اند که نهاد اول علمی این منطقه است و بنابراین همه موظفیم به ایشان کمک کنیم تا ایشان هم به این منطقه کمک کند.

پس از ایشان، دکتر غریب فاضل‌نیا، سرپرست دانشگاه سلمان فارسی کازرون طی سخنانی با ادای احترام به تمامی افرادی که سهمی در پایه‌گذاری و رشد و اعتلای این دانشگاه داشته‌اند، یاد و خاطر زنده‌یاد آیت‌الله ایمانی و شهید حجت‌الاسلام خرسند را گرامی داشت و خاطر نشان نمود: قدرشناس تلاش تمامی این بزرگواران و همچنین رئوسا، اساتید و کارمندان دانشگاه و سایر مسوولین و دست‌اندرکاران در ادوار مختلف هستم که مجموع تلاش‌های آنها باعث شد دانشگاه سلمان فارسی به مرحله کنونی برسد. ما در مسیر تکاملی این دانشگاه، ادامه کار آنها را در دستورکار داریم.

دکتر فاضل‌نیا همچنین خاطر نشان نمود: دانشگاه‌‌ها، مهمترین کانون‌های راهبری و به‌گزینی نقشه راه و گذار توسعه‌ای جوامع در جهان هستند. از این رو دانشگاه‌ها در سطوح محلی و منطقه‌ای به نحوی هدف‌گذاری می‌شوند که به عنوان اصلی‌ترین اجزا بنیادین و تأثیرگذار مطلوب‌سازی زیست‌پذیری اجتماعات بشری براساس علم مدرن، مسایل و نیازمندی‌های اجتماعات انسانی را مورد مداقه علمی، تحلیل و تحقیق قرار دهند و از این طریق مسیر تعالی و پیشرفت جوامع را رهنمون باشند.  ددکتر

فاضل‌نیا به رویکردهای تازه در مدیریت دانشگاه سلمان فارسی اشاره کرد و افزود: در مدیریت جدید دانشگاه سلمان فارسی، نسبت به تعامل با فضاهای اجتماعی، اهتمام ویژه‌ای خواهیم داشت. از منظر توسعه‌ای دانشگاه‌ها چهار نسل را پشت سر گذاشته‌اند. در آخرین تصوری که از نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها مدنظر است، میزان تعامل با فضای اجتماعی در نظر گرفته شده که بنده به واسطه اینکه علاقمندی‌های خاصی در این حوزه دارم و از سویی هم مردم مطالبه‌های روشن و شفافی پیرامون این مسئله دارند، برنامه‌هایی را در این مسیر دنبال خواهیم کرد.  

سرپرست دانشگاه سلمان فارسی خاطر نشان نمود: در افق کاری پیش‌رو ضمن حفظ استقلال و هویت سازمانی خود در راستای سیاست‌های وزارت علوم و نقشه‌های راهبردی علم در کشور، تعامل سازمانی با واحدهای دانشگاهی منطقه‌ای را برقرار و با گام نهادن در مسیر هم‌افزایی، به ادای مسئولیت اجتماعی خود در برابر جامعه خواهیم پرداخت.

گفتنی است در پایان این مراسم دکتر منتظر، تقدیرنامه دکتر غلامی برای دکتر غفاری‌پور را به ایشان اعطا و حکم صادر شده از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای تصدی سرپرستی دانشگاه سلمان فارسی کازرون توسط دکتر فاضل‌نیا را به ایشان تقدیم نمود.

حضور در قطعه شهدا گمنام و تجدید میثاق با آرمان‌های آنها و همچنین بازدید از پردیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، از جمله دیگر برنامه‌هایی بود که در قالب آیین تودیع و معارفه ریاست دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار گردید.

گروه : عمومی  |  
در آیین تودیع و معارفه ریاست دانشگاه مطرح شد / اهتمام مسئولین کشوری و منطقه‌ای برای تقویت جایگاه دانشگاه سلمان فارسی کازرون
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان