چهارشنبه ، 2 تیر ، 1400

کد خبر: 1911   |  دفعات بازدید : 85   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)

18 خرداد, 1400

ظهر امروز، 18 خردادماه، نشست «انتخابات در اندیشه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و نقش‌آفرینی دانشگاهیان» با حضور روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان کازرون و جمعی از معاونان، اعضا هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌های سلمان فارسی کازرون، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون، دانشگاه پیام‌نور مرکز کازرون، مرکز آموزش عالی زینب کبری(س)، دانشگاه علمی و کاربردی کازرون و آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران کازرون در سالن اجتماعات استاد علی دوانی دانشگاه سلمان فارسی کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز، برگزار گردید و بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره) تأکید شد.

در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)

بنا به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه سلمان فارسی کازرون، دکتر غریب فاضل‌نیا، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون در ابتدای این نشست که از سوی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون برگزار گردید، با اشاره به تأثیری که این دبیرخانه در افزایش سطح تعاملات دانشگاه‌های شهرستان برجای گذاشته است، از همراهی سازنده دانشگاه‌های این شهرستان با این حرکت جمعی قدردانی نمود و در ادامه با اشاره به پیشتازی کازرون و جامعه دانشگاهی آن برای تحقق نقش و مسئولیت اجتماعی خود در شکل‌گیری رویدادهای متعدد ملی، بر نقش ویژه دانشگاه‌ها در زمینه آگاهی‌بخشی و تعمیق‌بخشی به همه عرصه‌ها تأکید نمود و خاطر نشان کرد: انتخابات عرصه مهمی برای تجلی این نقش و ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در برابر جامعه است. مهمترین سرمایه دانشگاه‌ها فکر و اندیشه‌ورزی است و می‌طلبد که دانشگاه به عنوان قوه‌ی عاقله جامعه با تمامی ظرفیت‌ها در شکل‌گیری انتخاباتی پرشور به ایفای نقش بپردازد.

در ادامه دکتر امیر قائدی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون نیز طی سخنانی  با مرور فرازهایی از بیانات امام خمینی(ره) پیرامون اهمیت و تأثیرگذاری دانشگاه‌ها در مناسبات مختلف کشور، خاطر نشان نمود: تأکیدات مکرر بنیاگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) در زمان حیات پربارشان و نیز مقام معظم رهبری، پیرامون لزوم حضور مردم در انتخابات و اثرات آن در پیشبرد نهضت، قبل و بعد از هر انتخابات، بیانگر اهتمام جدی رهبران نظام به این نقش و تکیه نظام اسلامی به مردم در همه دوران‌هاست. باتوجه به این اهمیت و نقش حضور مردم در صحنه انتخابات است که باید همت و تلاش تمامی مسئولان، دست‌اندرکاران، کاندیداها و رسانه‌ها به این امر معطوف شود که با اقدامات سنجیده و تدابیر مناسب، زمینه‌های حضور حداکثری مردم در انتخابات را فراهم سازند تا موجب امید بیشتر دوستداران و ناامیدی و شکست دشمنان اسلام را فراهم کند.

پس از ایشان، اسرافیل جاویدی، معاون دانشگاه پیام نور مرکز کازرون، طی سخنانی با تبیین مبانی علمی و اشاره به چگونگی شکل‌گیری گفتمانی متکی بر جمهوریت و اسلامیت در آراء و اندیشه‌های امام خمینی(ره) به عنوان گفتمانی متناسب با عصر جهانی‌شدن و در ردیف معیارهای توسعه‌یافتگی، خاطر نشان نمود: اندیشه امام(ره) بر مبنای دو مفهوم جمهوریت و اسلامیت شکل گرفت. ایشان مردم و حضور مردم را پایه و ستون این انقلاب می‌دانستند. امام خمینی(ره) این مفاهیم را فقط در سطح تئوری و نظر مطرح نکردند بلکه در میدان عمل، چه قبل از انقلاب و در جریان مبارزات انقلابی و چه پس از انقلاب و در تمامی عرصه‌ها مانند مواجهه با بحران‌ها نیز آن را به منصه ظهور رساندند. اکنون ما به عنوان یک دانشگاهی بایستی با حمایت عقلایی و بدون هیچ چشم‌داشتی و با نگاهی اقناعی، تلاش کنیم تا به دور از هرگونه هیجانی، زمینه‌های لازم برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات فراهم آید تا براین اساس اندیشه‌های امام راحل(ره) نیز محقق شوند.

دکتر مومن‌زاده، رئیس هیئت موسس دانشگاه علمی کاربردی کازرون نیز در این نشست با اشاره به نگاه خاص و ویژه‌ای که جامعه به دانشگاه و دانشگاهیان دارد، این بستر را ظرفیتی مناسب برای برقراری تعاملی دو سویه و موثر با عموم مردم برای جلب مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح برشمرد و خاطر نشان نمود: با تکیه به اعتمادی که جامعه به دانشگاه و دانشگاهیان دارد، بایستی خیلی دقیق وظیفه خودمان را انجام دهیم و تلاش کنیم تا ضمن برقراری ارتباط با تمامی اقشار جامعه و برقراری گفتگو با آنها متناسب با زبان خودشان، نقش و وظیفه‌مان را در راستای تقویت انتخابات و بسترسازی برای حضور حداکثری مردم و شکل‌گیری انتخاباتی با حداکثر تأثیرگذاری ایفا نماییم.

پس از ایشان حجت‌الاسلام عارف، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون، طی سخنانی به برشمردن برخی از راهکارهای عملی در ارتباط با چگونگی نقش‌آفرینی دانشگاهیان در انتخابات پرداخت و خاطر نشان نمود: با راه‌اندازی و تشکیل کارگروه‌هایی متشکل از نیروهای کارآزموده و مورد وثوق از دانشگاهیان، اعم از اعضا هیئت علمی، اساتید، کارکنان و دانشجویان و همچنین با فعال‌سازی ظرفیت‌هایی همچون تشکل‌ها، بسیج دانشجویی، کانون‌های و... می‌توان گام‌های عملی و موثری را در زمینه تقویت مشارکت عمومی و همچنین هرچه اثربخش‌تر نمودن انتخابات دنبال نمود. در این فرایند بایستی با تشریح امیدها به آینده و همچنین تبیین ضررهای ناشی از عدم شرکت در انتخابات، به تعامل با عموم مردم پرداخت تا امکان هرچه مناسب‌تری برای مشارکت حداکثری مردم فراهم آید.

حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز نیز در این نشست، ضمن مروری بر رابطه علما و امت در طول تاریخ، به نوآوری فقهی حضرت امام خمینی(ره) اشاره کرد و خاطر نشان نمود: رابطه علما و امت در طول تاریخ به سه مقطع تقسیم می‌شود. نخست رابطه محدث و مستمع بود، سپس این رابطه به مرجع و مقلد تبدیل شد و ارتقا پیدا کرد تا آنکه حضرت امام(ره) رابطه عالم دین و توده مردم را به رابطه امامت و امت ارتقا دادند. نوآوری حضرت امام (ره) این بود که بحث ولایت فقیه را از فقه به جایگاه اصلی خودش که علم کلام بود، آوردند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز در ادامه با اشاره به جایگاه و اهمیت نقش مردم و تصمیمات آنها در اندیشه امام خمینی(ره) تصریح نمود: امام(ره) اعتماد خیلی زیادی به مردم داشتند. همانطور که حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید، در دین اسلام، مردم ستون دین هستند، امام نیز ضمن تحقق این موضوع در برقراری رابطه با مردم، ارتباطی سرشار از محبت و عشق را داشتند.

حجت‌الاسلام نیّری در پایان ضمن تصریح بر لزوم بسترسازی برای شکل‌گیری انتخاباتی پرشور که عرصه‌ای برای تحقق بیان مردم است، خاطر نشان نمود: امام به مردم توجه داشتند چون مردم را ستون دین و نه فقط ستون سیاست و حکومت می‌دانستند، بنابراین بایستی به مردم اعتماد و تکیه کرد. نظر مردم در جامعه اسلامی بسیار مهم است. همانطور که در بیان حضرت علی(ع) هم آمده است بر خوبی خوبان و بر صلاح صالحان می‌شود استدلال آورد بر آنچه بر زبان مردم جاری است. درواقع زبان‌های مردم، قلم‌های خداوند راجب کارگزاران و حکمرانان است. بنابراین بایستی بدانیم که مردم، رکن رکین و از ارکان اصلی مردم‌سالاری دینی هستند. مقام معظم رهبری هم راز ماندگاری نظام جمهوری اسلامی را همراه بودن اسلام و مردم برشمرده‌اند و تمام اینها حاکی از اهمیت بسترسازی مناسب همچون عرصه انتخابات، برای بیان نظر و انتخاب مردم هستند.

گروه : عمومی  |  
در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)در نشستی با حضور روسای دانشگاه‌های کازرون و با سخنرانی حجت‌الاسلام نیّری، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز صورت پذیرفت / تأکید بر حضور گسترده دانشگاهیان در عرصه انتخابات با تکیه به آموزه‌های امام راحل(ره)
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان