دوشنبه ، 20 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 1894   |  دفعات بازدید : 63   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند

12 اردیبهشت, 1400

صبح امروز، 12 اردیبهشت‌ماه، همزمان با روز معلم، مراسم گرامیداشت این روز از سوی دانشگاه‌های شهرستان کازرون و با حضور و سخنرانی دکتر فریدون عباسی‌دوانی، استاد دانشگاه و نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدحسین رجبی‌دوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام، حجت‌الاسلام محمد صباحی، امام جمعه کازرون و همچنین با شرکت اعضا هیئت رئیسه، اعضا هیئت علمی و جمعی از اساتید دانشگاه‌های سلمان فارسی کازرون، دانشگاه آزاد اسلامی ـ واحد کازرون، دانشگاه پیام‌نور مرکز کازرون، مرکز آموزش عالی زینب کبری(س)، آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران کازرون و مرکز آموزش علمی ـ کاربردی کازرون در سالن کنفرانس دانشگاه سلمان فارسی کازرون و با استفاده از بسترهای مجازی برگزار گردید.

در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند

بنا به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در ابتدای این نشست که از سوی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون و با مشارکت تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان برگزار گردید، دکتر غریب فاضل‌نیا، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، ضمن تبریک و گرامیداشت این روز، بر نقش ویژه معلم‌ها و اساتید در رشد و پرورش سرمایه‌های انسانی جوامع تأکید و با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون و تعامل‌های ایجاد شده در این زمینه، ابراز امیدواری نمود: با اهتمام اعضا هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌های کازرون بتوان فعالیت‌های علمی و پژوهشی متناسب با نیاز جامعه را در ارتباطی هم‌افزا به گونه‌ای محقق ساخت که نتایج مثبت آن بر نقش ویژه معلم‌ها و اساتید در روند اعتلای جامعه، بیش از پیش خود را نمایان سازد.

در ادامه این نشست، دکتر فریدون عباسی‌دوانی، نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی با گرامیداشت روز معلم، نقش اساتید در دانشگاه‌ها را نقشی ویژه و اساسی برشمرد و خاطر نشان نمود: علیرغم اهمیت ویژه‌ای که اساتید دانشگاه‌ها در ساختار علمی کشور دارند، با این وجود اساتید جایگاه لازم را در کشور ندارند. در این حوزه، توسعه کیفی فدای توسعه کمّی شده است و همین مسئله سبب درگیر شدن اساتید در مشکلات روزمره زندگی و به دنبال آن تضعیف نقش تربیتی دانشگاه‌ها شده است. به گونه‌ای که امروزه می‌توانیم پیامدهای آن را در افزایش آسیب‌های اجتماعی مشاهده نماییم.

نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: ما از ظرفیت‌های اساتید و معلم‌ها به درستی استفاده نکرده‌ایم. تأکید می‌کنم که بایستی حرمت‌ها به معلم‌ها برگردانده شود.

دکتر فریدون عباسی‌دوانی همچنین با اشاره به نقش‌آفرینی اساتید و معلم‌ها در جامعه و تعهد اجتماعی آنها افزود: ما اساتید هستیم که چهره خوب و یا بدِ دانشگاه را تعیین می‌کنیم. عملکرد ما و تعهدمان به آموزش و تربیتِ دانشجویان بایستی به نحوی باشد که نیرویی را که تربیت می‌کنیم، مبلغ‌مان باشد. نه اینکه شاهد باشیم بسیاری از دانشجویان‌مان تنها محفوظات دارند و نتوانسته‌اند توانمندی علمی مناسبی را به صورت عملی ارایه نمایند.

این استاد دانشگاه در پایان و اشاره به تأثیری که اساتید دانشگاه‌ها و ظرفیت‌های متعدد علمی می‌توانند بر توسعه کازرون برجای بگذارند، تصرح نمود: اگر بتوانیم از ظرفیت‌های علمی شهرستان و استان استفاده کنیم، می‌توانیم جهش‌های زیاد و تحولات بزرگی را پایه‌گذاری نماییم. برخی از اساتید و نیروهای متخصص همچون دکتر فاضل‌نیا و دکتر والی و برخی دیگر از چهره‌های علمی پا به میدان گذاشته‌اند و تأثیر آن را در راه‌اندازی مراکز علمی مورد نیاز منطقه و گام‌های دیگری که در این مدت برداشته شده، شاهدیم. این انتظار و آمادگی را داریم که دیگر ظرفیت‌های علمی منطقه نیز وارد میدان شوند تا با استفاده از ظرفیت‌های آنها بتوان گام‌های بیشتری را برداشت.

دکتر محمدحسین رجبی‌دوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام، از دیگر سخنران‌های این نشست بود. ایشان طی سخنانی برجایگاه ویژه معلم‌ها و اساتید در نظام زیستی بشر تأکید و خاطر نشان نمود: بزرگترین معلم، خداوند تبارک و تعالی بوده است که معلم انسان‌ها و انسانیت است. پیامبران، انبیاء، پدرها و مادرها نیز نقش معلمی در جامعه داشته‌اند و تمامی این موارد حاکی از اهمیت جایگاه معلم در نظام تربیتی انسان است. برهمین اساس نیز شاهد هستیم که در قرآن تأکیدهای ویژه‌ای بر نقش معلم‌ها مطرح می‌گردد.

این استاد دانشگاه در ادامه با تصریح بر اینکه معلم‌های بزرگ ما با تعهد اجتماعی که داشتند، ممتاز و متمایز شدند، به ذکر خاطره‌ای از استاد شهید آیت‌الله مطهری پرداخت و خاطر نشان نمود: تمام عظمت شهید مطهری، بخاطر تعهد عظیم اجتماعی بود که ایشان نسبت به جامعه و مسائل و مشکلات آن داشتند. شهید مطهری نه تنها در سطوح بالای علمی به بحث و ارایه دیدگاه می‌پرداخت، بلکه با نوشتن کتاب برای نوجوانان و همچنین انتشار کتاب‌هایی در پاسخ به پرسش‌ها و مسائل اساسی جامعه، تعهد خود را نسبت به جامعه نشان می‌داد.

دکتر رجبی‌دوانی در پایان خاطر نشان نمود: در نتیجه‌یِ کوتاهی‌هایی که صورت گرفته، به جای اینکه در حال حاضر اساتید و معلم‌ها شاخص جامعه باشند و به جامعه خطِ تراز بدهند، شاهد هستیم که سلبریتی‌ها این کار را انجام می‌دهند. این مسئله هشداری جدی به همه است و بایستی با احیاء جایگاه اساتید و معلم‌ها در جامعه، از ظرفیت آنها به عنوان ظرفیت‌های اصلی و شاخص‌های تعیین کننده حرکت جوامع استفاده نمود.

پس از ایشان، حجت‌الاسلام محمد صباحی، امام جمعه کازرون نیز طی سخنانی با گرامیداشت روز معلم، به ضرورت ترویج علم در جامعه اشاره کرد و خاطر نشان نمود: یکی از فضاهای خالی که در سطح شهرستان دیده می‌شود، فراموش کردن سرمایه‌های غنی علمی و پیشینه پرسابقه حضور و فعالیت دانشمندان کازرونی در سطوح ملی است.

امام جمعه کازرون همچنین با تأکید بر اینکه بایستی فضای خالی در آموزش را پر کنیم و به اصالت‌مان برگردیم، خاطر نشان نمود: در گذشته، استاد، کارمند نبود. یعنی اینطور نبود که هیچ ارتباطی با شاگردان خود نداشته باشد. بلکه در ارتباطی مداوم با شاگرد بود و در چنین ارتباطی گرچه آموزش نقطه اتصال قلمداد می‌شود، اما هدف اصلی تربیت است. بنده حلقه مفقوده در زمان خودمان را تربیت می‌دانم. بایستی تلاش کنیم منش ما، رفتار ما، ارتباط پسندیده و متعهدانه ما در قبال شاگرد و در قبال جامعه به گونه‌ای باشد که نه تنها علم منتقل شود، بلکه تربیت مناسب نیز صورت پذیرد.

حجت‌الاسلام صباحی در پایان با اشاره به ضرورت توجه به فرهنگ عامه برای ارزیابی عملکردها، افزود: بایستی طوری برنامه‌ریزی کنیم که علم در صدر مطالبات جامعه قرار گیرد. خوشبختانه در دانشگاه سلمان فارسی کازرون این روند آغاز شده است و بایستی کماکان ادامه یابد. اگر مطالبه مردم علم و دانش و ارتقا جایگاه مراکز علم‌اندوزی باشد، بدون شک آن جامعه، جامعه‌ای موفق خواهد بود که اثرات مثبت آن را می‌توان به خوبی برای نسل‌های بعد دید. یکی از بسترهای اصلی تحقق این مهم، لزوم توجه ویژه به جایگاه و ظرفیت اساتید و معلم‌ها است که بایستی توجه ویژه‌ای به آن صورت پذیرد.

 

گروه : عمومی  |  
در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند در نشست بزرگداشت روز معلم به میزبانی دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون مطرح شد / معلم‌های بزرگ، با تعهد اجتماعی ممتاز و متمایز شدند
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان