جمعه ، 24 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 718   |  دفعات بازدید : 539   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

در نشست مشترک با روسای دانشگاه‌های استان فارس صورت گرفت / گزارش مشروح دکتر غفاری‌پور از تداوم ارایه خدمات دانشگاه سلمان فارسی کازرون به دانشجویان و جامعه در زمان شیوع کرونا

13 اردیبهشت, 1399
در نشست مشترک با روسای دانشگاه‌های استان فارس صورت گرفت / گزارش مشروح دکتر غفاری‌پور از تداوم ارایه خدمات دانشگاه سلمان فارسی کازرون به دانشجویان و جامعه در زمان شیوع کرونا

دکتر انوشیروان غفاری‌پور، ریاست دانشگاه سلمان فارسی کازرون در نشست مجازی که با حضور روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان فارس برگزار شد، ضمن ارایه گزارش مشروحی از فعالیت‌های این دانشگاه از تداوم فعالیت‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و... دانشگاه سلمان فارسی با استفاده از بسترهای مجازی خبر داد.
بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در این نشست که روز چهارشنبه و به مدت بیش از دو ساعت برگزار شد، دکتر غفاری‌پور با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تداوم ارایه خدمات آموزشی به دانشجویان دانشگاه سلمان فارسی خاطر نشان نمود: شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه گرچه هم آینده نامشخصی دارد و هم مشکلات فراوانی را متوجه همه بخش‌های جامعه نموده است، با این وجود چنین مسایلی باعث نشد که نظام آموزش در سطح کشور تعطیل شود و خوشبختانه با تلاش‌های گسترده‌ای که صورت گرفت، توانسته‌ایم همچنان به ارایه خدمات علمی بپردازدیم.
ایشان در ادامه ضمن تصریح بر وجود برخی محدودیت‌ها و مشکلات در ارایه این دست از خدمات، به سابقه دانشگاه سلمان فارسی کازرون در راه‌اندازی آموزش مجازی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه مدت‌ها پیش از شیوع کرونا، دانشگاه سلمان فارسی کازرون بسترهای لازم برای آموزش مجازی را مهیا نموده بود و حتی در ترم اول سال تحصیلی جاری، دوره‌هایی در این بستر برگزار کرده بودیم. با ورود کرونا و تعطیلی آموزش حضوری، مجموعه مدیریتی دانشگاه سلمان فارسی کازرون تلاش کردند تا بسترهای موجود را توسعه دهند و خوشبختانه در حال حاضر کلاس‌های نظری این دانشگاه در حال برگزاری است و حتی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه نیز در همین بستر دنبال می‌شود.
رییس دانشگاه سلمان فارسی کازرون همچنین به بیان برخی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط دانشگاه سلمان فارسی کازرون در ایام شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: این دانشگاه از ابتدای شیوع ویروس کرونا، کمیته بحران را در دانشگاه تشکیل داد و ضمن بررسی شرایط، چشم‌اندازهایی را در نظر گرفت و تقسیم کارهایی را مصوب نمود. راه‌اندازي سامانه آموزش مجازی دانشگاه در 15 اسفندماه با ظرفیت استفاده 400 دانشجو به صورت همزمان با همكاري يكي از موفق‌ترين شركت‌هاي خدمات مجازي و اينترنتي كشور، ايجاد يك بخش مجزا در وبگاه دانشگاه شامل نرم‌افزارها و دستورالعمل‌هاي لازم شامل لينك كلاس‌ها، تشكيل مستمر جلسات شوراي آموزشي بصورت مجازي از هفته دوم فروردین 99، ضبط كليه كلاس‌هاي آموزشي و در اختیار قرار دادن لینک آفلاین در اختیار دانشجویان، پشتیبانی فنی کلیه اساتید و دانشجویان، نظارت مستقيم بر روند كليه كلاس‌ها توسط آموزش دانشگاه و رفع مشكلات فني و ارایه اینترنت رایگان به دانشجویان و اساتید برای شرکت در کلاس‌ها، بخشی از خدمات ارایه شده حوزه‌ی آموزشی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی در مدت شیوع ویروس کرونا را تشکیل می‌دهند.
دکتر غفاری‌پور در ادامه به ضدعفونی کردن گسترده فضاهای مختلف اداری، آموزشی و خوابگاهی دانشگاه از سوی معاونت دانشجویی اشاره کرد و خاطر نشان نمود: از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا و در چند مرحله ابنیه و فضاهای مختلف این دانشگاه با محلول‌های استاندارد ضدعفونی کننده، گندزدایی شدند. از جمله خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه، کلاس‌های آموزشی، فضای سلف سرویس و کلیه‌ی تجهیزات آن ضدعفونی شدند. علاوه بر این موارد ماسک و محلول ضدعفونی‌کننده و برخی اقلام ضروری دیگر نیز در بین کارکنان دانشگاه توزیع گردید.
وی همچنین به خدمات علمی و مشاوره‌ای ارایه شده از سوی مرکز مشاوره، بهداشت و درمان این دانشگاه به شهرستان کازرون و دستگاه‌های ذی‌ربط خبر داد و خاطر نشان نمود: این مرکز به دلیل بهره‌مندی از حضور هیئت‌علمی متخصص و توانمند دانشگاه سلمان فارسی کازرون، از ابتدای شیوع ویروس کرونا در جامعه طرف مشورت با دستگاه‌های مختلف اجرایی شهرستان قرار گرفت و همکاری درون سازمانی با شبکه بهداشت و درمان شهرستان، فرمانداری و اداره بهزیستی جهت ارایه خدمات مشاوره‌ایی و روان‌شناختی را آغاز نمود. همچنین روانشناسان بخش روانشناسی دانشگاه در پویش روانشناسان «شهر آرام من کازرون» و ارائه خدمات روانشناختی غیرحضوری و تلفنی شرکت کرده و کارگاه‌های آموزشی و توجیهی را نیز برای مخاطب‌های مختلف برگزار نمودند.
دکتر غفاری‌پور همچنین به تداوم برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سلمان فارسی کازرون متناسب با دستورالعمل‌ها و مقررات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا اشاره کرد و خاطر نشان نمود: از همان ابتدای شیوع ویروس، کلیه‌ی گردهمایی‌ها، جشنواره‌های فرهنگی و سایر برنامه‌های این حوزه که به صورت حضوری در دست اجرا بودند تعطیل و برنامه‌ریزی برای برگزاری و تداوم آنها به صورت مجازی آغاز شد.
وی تصویب و اجرای بیش از سیصد و پنجاه مسابقه، کارگاه، طرح، برنامه سرگرمی و تولید و نشر محتوای ضروری و متناسب با این ایام به وسیله انجمن‌های علمی، کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی در فضای مجازی را از جمله نتایج برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌های مالی صورت گرفته برای حفظ روحیه نشاط در بین دانشجویان در ایام قرنطینه عنوان کرد و خاطر نشان نمود: علاوه بر این موارد تهیه و اجرای چندین مسابقه و برنامه برای کارکنان به صورت غیرحضوری، برگزاری کارگاه‌های علمی و تقویتی برای دانشجویان، اطلاع‌رسانی مسایل ضروری بهداشتی و روانی یام قرنطینه از طریق سامانه‌های مرتبط و سایت‌ها و صفحه‌های مجازی برای دانشجویان و خانواده‌های آنها و ارسال صدها کلیپ و محتوای آموزشی، بهداشتی و سرگرمی، تولید محتوا به شکل پوستر و کلیپ مرتبط با نیازهای بهداشتی، علمی و سرگرمی در ایام تعطیلات ناشی از کرونا و قرنطینه خانگی را از دیگر برنامه‌های برگزار شده در این حوزه برشمردند.
ریاست دانشگاه سلمان فارسی کازرون در ادامه از همکاری‌های مستقیم این دانشگاه با ستاد مقابله با کرونا در شهرستان کازرون خبر داد و اعمال شیفت‌بندی کارکنان منطبق بر دستورالعمل‌های اجرایی این ستاد و ستاد کشوری و همچنین ارایه برخی از حمایت‌های مورد نیاز دیگر را از جمله سایر خدمات ارایه شده دانشگاه سلمان فارسی به کارکنان این دانشگاه عنوان نمودند.
وی در پایان خاطر نشان نمود: این دانشگاه حتی فعالیت‌های عمرانی در دست اجرای خود که در پردیس دانشگاه سلمان فارسی در حال احداث هستند را منطبق با دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا بازتعریف کرد و نه تنها این دست فعالیت‌ها را براساس پروتکل‌های بهداشتی ادامه داد، بلکه در این ایام و با حضور امام جمعه و فرماندار ویژه شهرستان کازرون و برخی دیگر از مسوولین شهرستان، کلنگ احداث دو پروژه مجتمع خوابگاهی دختران و همچنین بازارچه دانشجویی پردیس دانشگاه را نیز به زمین زد.
در ادامه این جلسه، روسای سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان فارس به بیان دیدگاه‌ها و مهمترین اقدامات صورت گرفته در زمینه آموزش مجازی و مسایل مرتبط با شیوع بیماری کرونا پرداختند.
در این نشست همچنین دكتر نادگران، ریاست دانشگاه شیراز خاطر نشان نمود: عليرغم همه مشكلات، آموزش مجازي مي‌تواند در زمان بحران به كمك آموزش عالي بيايد و كار را به پيش ببرد و از افت تحصيلي دانشجو و مسایل ديگر جلوگيري كند.
رئيس دانشگاه شيراز همچنین افزود: استان فارس در مقابله با ويروس كرونا به صورت علمي عمل كرده و از ظرفيت بخش هاي علمي بهره برده است.
وي ، ذهنيت آماده از آموزش هاي مجازي و اعتقاد به اين سيستم آموزشي را براي شرايط فعلي ضروري برشمرد و گفت: بايد همكاران دانشگاهي در سراسر استان صبر داشته باشند تا به تدريج مشكلات را حل كنند.
رئيس دانشگاه شيراز به موضوع كيفيت آموزش مجازي هم اشاره كرد و گفت: آموزش مجازي واقعي مبتني بر توليد محتواست و اگر خوب برگزار شود كيفيتش كمتر از آموزش حضوري نيست.
گفتنی است این نشست از طریق ویدیو کنفرانس و با حضور روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان فارس برگزار گردید.

گروه : عمومی  |  
در نشست مشترک با روسای دانشگاه‌های استان فارس صورت گرفت / گزارش مشروح دکتر غفاری‌پور از تداوم ارایه خدمات دانشگاه سلمان فارسی کازرون به دانشجویان و جامعه در زمان شیوع کرونادر نشست مشترک با روسای دانشگاه‌های استان فارس صورت گرفت / گزارش مشروح دکتر غفاری‌پور از تداوم ارایه خدمات دانشگاه سلمان فارسی کازرون به دانشجویان و جامعه در زمان شیوع کرونا
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان