دوشنبه ، 20 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 1896   |  دفعات بازدید : 63   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

آشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون

13 اردیبهشت, 1400

از سال 1386 و به دنبال راه‌اندازی رشته کارشناسی فیزیک در دانشگاه سلمان فارسی کازرون و همچنین به دنبال فعالیت اعضا هیئت‌علمی این رشته در کنار سایر رشته‌های علوم‌پایه، زمینه مناسبی برای ارایه خدمات آموزشی، پژوهشی و کاربردی به جامعه فراهم آمد. بر این اساس با تکیه به این ظرفیت علمی موجود در دانشگاه و نیازسنجی صورت گرفته در سطح منطقه، کار احداث رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون با کاربری علمی ـ تحقیقاتی و آموزشی در دستورکار اعضاء هیئت علمی و مسئولین دانشگاه قرار گرفت.از سال 1386 و به دنبال راه‌اندازی رشته کارشناسی فیزیک در دانشگاه سلمان فارسی کازرون و همچنین به دنبال فعالیت اعضا هیئت‌علمی این رشته در کنار سایر رشته‌های علوم‌پایه، زمینه مناسبی برای ارایه خدمات آموزشی، پژوهشی و کاربردی به جامعه فراهم آمد. بر این اساس با تکیه به این ظرفیت علمی موجود در دانشگاه و نیازسنجی صورت گرفته در سطح منطقه، کار احداث رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون با کاربری علمی ـ تحقیقاتی و آموزشی در دستورکار اعضاء هیئت علمی و مسئولین دانشگاه قرار گرفت.

آشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون

تجهیزات

با پیگیری‌های صورت گرفته، احداث فونداسیون این رصدخانه در مهرماه سال 1390 پایان یافت و گنبد آن نیز در 19 آبان 1390 نصب شد و در همان سال با حضور مسئولین وقت شهرستان، افتتاح گردید. ساختمان رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون از آلیاژهای سبک ساخته شده و دارای یک اتاق ورودی و گنبد اصلی رصدخانه می‌باشد. این گنبد که قطر آن 4 متر است، قابلیت چرخش 360درجه را دارا می‌باشد و با باز شدن دریچه و چرخش گنبد، تمام آسمان توسط رصدگر پوشش داده می‌شود. گنبد یاد شده مجهز به سیستم کنترل از راه دور و سایر تجهیزات فنی مورد نیاز می‌باشد. برخورداری این رصدخانه از دو تلسکوپ 8 و 12 اینچی، به همراه آرشیوی از کتاب‌ها و فیلم‌های مرتبط با نجوم و نرم‌افزارهای نجومی و رصدی، از جمله مزیت‌های آن محسوب می‌شود. تلسکوپ اصلی که در این رصدخانه مورد استفاده پژوهشگران قرار می‌گیرد، تلسکوپ 12اینچMEAD  مدل LX200GPS است که قابلیت بزرگنمایی 118 برابری اجسام را دارا می‌باشد. این تلسکوپ، تلسکوپی بسیار تخصصی برای تصویربرداری ASTRO است و سیستم VISAC آن، تصاویر ستاره‌ها را با کیفیت بالا فراهم می‌کند و کارایی فوق‌العاده بالایی را در عکس‌برداری از ستارگان برای تحقیقات فضایی ارایه می‌دهد. تلسکوپ دوم این رصدخانه، تلسکوپ 8 اینچ VIXEN مدل NEW VC200L است که جهت رصدهای میدانی و شبانه در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رصدخانه همچنین مجهز به دوربین‌های دو چشمی  و گرین لیزرهای با برد زیاد و کلیه تجهیزات جانبی تلسکوپ ازقبیل دوربین CCD مخصوص عکسبرداری و فیلمبرداری (پخش مستقیم) و فیلتر رصد پدیده کسوف نیز می‌باشد که در مجموع توانسته ابزارهای بسیار مناسبی را در اختیار پژوهشگران حوزه نجوم بصورت حرفه‌ای و آماتوری قرار دهد و بر همین اساس مورد استقبال قابل توجه پژوهشگران این حوزه در شهرستان‌های غرب استان فارس، استان کهگیلویه و بویراحمد و استان بوشهر قرار گرفته است.

 

سطح گسترده ارایه خدمات

طی سال‌های گذشته علاوه بر اینکه این رصدخانه برای انجام طرح‌ها و پژوهش‌های متعدد از سوی دانشجویان دانشگاه سلمان فارسی کازرون مورد استفاده قرار گرفته است، شاهد حضور چشم‌گیر و مراجعه‌های متعدد سایر پژوهشگران و علاقمندان آماتور و حرفه‌ای نجوم نیز بوده است. طی سال‌های گذشته، رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون با اتکا به توانمندی علمی اعضا هیئت علمی گروه فیزیک و سایر رشته‌های مرتبط با علوم پایه این دانشگاه، بستر ساز برگزاری رویدادهای علمی متعدد در قالب همایش‌ها، سمینارها، کارگاه‌های تخصصی و... در حوزه نجوم نیز بوده است. همچنین در تمامی سال‌های گذشته، جامعه دانش‌آموزی و فرهنگی شهرستان کازرون و برخی دیگر از شهرستان‌های همجوار این فرصت را یافته‌اند تا در قالب بازدیدهای علمی، به رصد آسمان پرداخته و آموزش‌های مقدماتی مرتبط با نجوم را از اساتید دانشگاه سلمان فارسی کازرون، دریافت نمایند.

 

گروه : عمومی  |  
آشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرونآشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرونآشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرونآشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرونآشنایی با زیرساخت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون / رصدخانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان