جمعه ، 24 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 699   |  دفعات بازدید : 587   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

طی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظران

03 اسفند, 1398
طی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظران

نشست تخصصی واکاوی انقلاب اسلامی با حضور دانشجویان و برخی از صاحب‌نظران این حوزه در سالن کنفرانس دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار گردید.

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، سیدمحمدهاشم پوریزدان‌پرست، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و از دانشجویان حاضر در تسخیر لانه جاسوسی در این نشست طی سخنانی با مرور فرآیندی که منجر به شکل‌گیری انقلاب اسلامی شد، نقش مردم و اندیشه‌های مذهبی را در شکل‌گیری این انقلاب حائز اهمیت دانسته و خاطر نشان نمود: وضعیت کشور در دوران پیش از انقلاب به لحاظ عدم برخورداری از زیرساخت‌های مختلف، وضعیت مطلوبی نبود و این موضوع در کنار نارضایتی‌های دیگری که در سطح جامعه وجود داشت، منجر به شکل‌گیری انقلاب اسلامی گردید.
ایشان همچنین در ادامه با مقایسه تطبیقی وضعیت ایران در دوران پیش و پس از انقلاب، گسترده شدن خدمات مختلف عمرانی و فرهنگی در سطح کشور را از جمله دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمرده و افزودند: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب، استقلال و خودکفایی در حوزه‌های مختلف بود که این مسئله باعث شد کشور بتواند خدمات عمرانی و فرهنگی وسیع‌تری را به مردم ارایه دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در پایان یادآور شد: انتظارات جامعه در دوران پس از انقلاب، انتظاراتی در تداوم با اهداف والای انقلاب است و بایستی در حوزه‌های مختلف این مسئله به صورت جدی دنبال شود.
در ادامه این نشست، علی‌اصغر دریاب، نویسنده کتاب «خاطراتی ناب از انقلاب در چهارمین قیام» به مرور شکل‌گیری انقلاب اسلامی در کازرون پرداخت. ایشان قیام اهالی کازرون در چهارمین قیام مردم ایران در دوران پیش از انقلاب را که در 19 اردیبهشت و در چهلمین روز شهدای قیام 9 فروردین یزد صورت گرفت، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی دانستند و خاطر نشان نمودند: اهالی شهرستان کازرون همواره تلاش‌های متعددی را در راستای مبارزه با حکومت سابق داشتند و این تلاش‌ها فراز و نشیب‌هایی را داشتند که از تجمعات گسترده خیابانی تا جلسات مخفی در خانه‌ها را شامل می‌شد.
دریاب در ادامه به ذکر برخی خاطرات خود از ایام انقلاب و حضور گسترده گروه‌های مختلف مردمی در شکل‌گیری انقلاب در سطح شهرستان کازرون پرداخت.
پس از ایشان، موسی مطهری‌زاده پژوهشگر تاریخ و مولف کتاب «روزشمار انقلاب اسلامی در کازرون» به ضرورت مطالعه هرچه بیشتر علمی انقلاب اسلامی اشاره نمود و خاطر نشان کرد: ریشه‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران را تا سال 56 بیشتر در محافل و در سطح خانه‌ها می‌توان یافت و پس از آن و طی سال‌های 56 و 57 این انقلاب را می‌توان در سطح خیابان و کوچه‌ها مشاهده کرد و در هر دو مقطع نیازهای فراوانی به مطالعات بیشتر داریم.
ایشان در ادامه با تأکید براینکه اسناد متعدد نشان می‌دهند که حکومت پهلوی حساسیت‌های ویژه‌ای را نسبت به کازرون داشت، افزود: کازرون یکی از برجسته‌ترین شهرهای انقلابی ایران محسوب می‌شود و اسناد زیادی در این خصوص وجود دارد که تلاش کرده‌ام بخشی از آنها را در کتاب روزشمار انقلاب اسلامی در کازرون منتشر کنم. تأکید می‌کنم که این اسناد نیاز به نگاه تحلیلی دارند و امیدوارم دانشجویان بتوانند به این حوزه ورود کنند.
مطهری‌زاده در پایان تصریح نمود: این کتاب را بیشتر برای مسوولین نوشته‌ام و امیدوارم با مطالعه آن بتوانند خدمات شایسته‌تری را به مردم انقلابی شهرستان کازرون ارایه نمایند.
بخش دوم این نشست به پرسش و پاسخ دانشجویان حاضر و سخنران‌ها اختصاص یافت و طی آن دانشجویان سوال‌های خود را پیرامون زوایای مختلف انقلاب اسلامی مطرح کرده و سخنران‌ها به این پرسش‌ها، پاسخ دادند.
گفتنی است این نشست روز سه‌شنبه 29بهمن ماه، از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار گردید.

گروه : عمومی  |  
طی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظرانطی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظرانطی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظرانطی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظرانطی نشستی تخصصی به همراه بازخوانی آثار مکتوب از انقلاب اسلامی در کازرون صورت گرفت / واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی با حضور سه نفر از صاحب‌نظران
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان