جمعه ، 24 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 549   |  دفعات بازدید : 1147   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

متن سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون

01 اسفند, 1397
متن سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون

سخنران پیش از خطبه‌های نماز دشمنشکن جمعه مورخ بیست و ششم بهمن‌ماه در شهرستان کازرون، جناب آقای دکتر انوشیروان غفاری‌پور، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون بودند که متن سخنان ایشان بدین شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد ُللهِ ربِ العالمين و الصلوةُ و السلام علی سيدنا و نبینا ابی القاسم محمد و علی آلِهِ الطیبين الاطهرين المعصومين هداة المهدیين سیما بقية اللهِ فی الارضين

با عرض سلام به محضر بزرگوارن حاضردر اين جمع الهی و همچنين نماينده محترم ولی فقيه در شهرستان و امام جمعه محترم کازرون و ديگر مقامات و مسئولان شهرستان. چهلمين سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی را به نمازگزاران گرامی تبريک عرض می‌کنم.

انقلاب اسلامی روح خودباوری و ايمان را در کالبد اين ملت دميد؛ انقلابی که از برکت ارزش‌های آن و به يُمن مجاهدت‌های بنيانگذار کبير نظام جمهوری اسلامی حضرت امام خمينی (ره) و هوشياری و درايت و تصميمات صحيح و به موقع مقام معظم رهبری، حضرت آيت الله خامنه‌ای ( مُدَّ ظِلِّهُ العالی ) اين ملت در مسير سربلندی و پيشرفت و عزت هدايت شده است و همین درایت‌ها و تصمیمات هوشمندانه، ملت بزرگ ما را از گردنه‌های دشواری عبور داده است. در طول اين چهل سال، کشور ما از برکت انقلاب موفقیت‌هایی چشمگیر و شگرف به دست آورده است که با نگاهی دقیق و مقايسه‌ای بین پیشرفت‌های ایران و ملت‌های منطقه، می‌توان پی به اين پیشرفت‌ها برد. نیازی نیست ایران امروز را با دوران قبل از انقلاب مقایسه کرد و پیشرفت این کشور را در مقایسه با گذشته تبیین کرد؛ بلکه مقایسه صحیح آن است علاوه بر لحاظ کردن زمان، بتوان عنصر سومی نیز در این قیاس وارد کرد و قیاس سه جانبه انجام داد. آن عنصر سوم رشد و توسعه کشورهای منطقه است که به طور قطع و یقین ایران عزیز ما از برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و نظام جمهوری اسلامی از همه در جهات مختلف جلوتر است. در حوزه‌های توليد علم، پزشکی، نظامی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی، سياسی، علوم و تکنولوژی‌های جدید مانند سلول‌های بنیادی، غنی سازی اورانیوم و علوم هوا فضا نمی‌توان هيچ کدام از ديگر کشورها را با ايران مقايسه کرد و اين در حالی است که کشور و ملت ما در اين مدت با تمام دشمنی‌ها و کارشکنی‌های استکبار جهانی مواجه بوده است و کشورهای منطقه اغلب مورد حمایت تام و کامل قدرت‌های جهانی بوده اند؛ استکبار جهانی که تحمل دیدن کشوری مستقل و خارج از محدوده قطب بندی‌های دست ساخت آنها ندارد و با هر قدرت احتمالی رقيبی به شدت برخورد می‌کند تمام کارشکنی‌ها و دشمنی‌ها را برای به زانو درآوردن این ملت پیروز به کار گرفته است و تا کنون نه تنها هیچ توفیقی نیافته است، بلکه به طور ضمنی معترف به پیشرفت ما است و آن را به شکل مستقیم و غیر مستقیم بیان می‌کند.

در حوزه توليدات صنعتی با فاصله بسيار از ديگر کشورهای منطقه جلو هستيم، در ساخت ماهواره که جزو صنايع برتر است گام نهاده ايم و موفقيت‌های چشمگيری به دست آورده ايم و آن هم بدون نياز به ديگر قدرت‌های جهانی. در حوزه تولیدات صنايع مادر، کشور ما نه تنها به خودکفايی رسيده است، بلکه مازاد نياز خود نيز صادر می‌کند. در حوزه صنايع خُرد نيز نمی‌توان رقيبی برای ايران در منطقه جست؛ چون شهرک‌های صنعتی، تأمين کننده نيازهای کشور و منطقه هستند.

 در بخش سلول‌های بنيادی که از علوم برتر يا High- tech است جزو چند کشور محدود دنيا هستيم که به اين علم دست يافته ايم. کشاورزی و صنايع مرتبط با آن مانند صنایع تبدیلی و ساخت افزارآلات کشاورزی که از نقاط قوت کشور هستند، مدت‌هاست که مرزهای خودکفايی را در نورديده است و چشم ديگر ملت‌های منطقه به صنعت و توليدات کشاورزی ما است. صنايع تبديل مواد غذايی بيش از گذشته رشد داشته است و در کل، توليدات کشاورزی اين سرزمين نسبت به قبل از انقلاب رشدی سيصد درصدی داشته است و در حوزه صنايع مرتبط با آن به جای وارد کننده بودن، تبديل به صادر کننده شده ايم.

 در حوزه پزشکی نه تنها در منطقه بلکه در جهان چون آفتاب می‌درخشيم و دانشمندان علوم پزشکی ما، سرآمد جهان هستند. در اين حوزه نيز نسبت به قبل از انقلاب نه تنها نيازی‌های کشور به خوبی تأمين شده است بلکه متخصصان ما برآورنده نيازهای پزشکی منطقه و حتی جهان هستند. امکانات پزشکی در دورافتاده ترين روستاها به شکل خانه بهداشت و پزشک خانواده راه يافته است و پزشکان متخصص و فوق تخصص در شهرهای کوچک نيز مستقر هستند و مشغول خدمت رسانی به اين ملت می‌باشند. شمار بيمارستان‌های ما نسبت به قبل از انقلاب و منطقه رشد چشمگيری داشته است و هزينه‌های پزشکی به يُمن بيمه همگانی که از اقدامات تحسين برانگيز نظام جمهوری اسلامی است، به شدت کاهش يافته است؛ امری که در بسياری از کشورهای به ظاهر مترقی نيز کمتر ديده می‌شود.

در حوزه صنایع نظامی، توليد موشک‌های قاره پيما و نقطه زن را از انحصار چند کشور پيشرفته خارج کرده ايم و وحشت بر ارکان استکبار انداخته ايم. در بخش غنی سازی اورانيوم، نيازی به ياد آوری نيست؛ چون با خون و گوشت اين مردم درآميخته است و قدرتی برای ما به ارمغان آورده است که ابر قدرت‌ها را به پای ميز مذاکره‌های طولانی مدت با ما می‌کشاند.

در حوزه ديپلماسی چنان موفق عمل کرده ايم که شکافی غير قابل ترميم در جبهه دشمنان انداخته ايم؛ شعار و ارزش‌های انقلاب با اين ديپلماسی به دورترين نقاط جهان نفوذ کرده است و این دیپلماسی، ايران را از حد ژاندارم منطقه بودن خارج و به الگوی بسياری از کشورهای جهان تبديل کرده است و با این رویکرد موفق نظام جمهوری اسلامی، قطبی تشکيل داده است در مقابل نظام تک قطبی ساخته شده به دست آمريکا.

نظام ولايت فقيه يعنی حکومتی مردمی بر مبنای آموزه‌های وحيانی و الهی، الگویی بی بدیل از طرف انقلاب اسلامی است که نشان داد علاوه بر دموکراسی‌های زرمدار غربی و استبدادهای زورمدار شرقی، می‌توان با اتکا به سر منشأ وحی و دين، حکومتی تشکيل داد که نه شرقی باشد و نه غربی و اين بديع ترين دستاورد نظام اسلامی در حوزه علوم انسانی است.

از ديگر افتخارات غير قابل انکار و بسيار درخشان نظام جمهوری اسلامی گسترش دانشگاه‌ها و مراکز علمی است که اغلب پيشرفت‌های کشور را در حوزه‌های ديگر می‌توان به طور مستقیم یا غیر مستقیم نتيجه فعاليت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دانست. از نظر تعداد دانشگاه‌ها و مراکز علمی به نسبت جمعيت، در جهان پيشتاز هستيم و رشد علمی اول در منطقه و پانزدهم در جهان محصول توسعه دانشگاه‌ها و به تبع آن دانش آموخته شدن بسياری از جوانان اين سرزمين است که علاوه بر تأمين نيروی متخصص برای رشد و توسعه کشور، سطح فرهنگ عمومی کشور نيز به شکل بی نظيری ارتقا داده است. به عنوان مثال در استان فارس بيش از دويست دانشگاه و مرکز آموزش عالی و پارک علم و فناوری وجود دارد که جدای از همه کاستی‌ها و نقدها، فی النفسه ارزشی ستودنی و دستاوردی مهم برای نظام جمهوری اسلامی است.

در  شهر کازرون که در دوران پهلوی حتی يک مرکز آموزش عالی وجود نداشت اکنون پنج دانشگاه داير شده است که هر کدام به سهم خود، خدمات ارزنده‌ای در تأمين نيروی متخصص برای پيشرفت شهرستان داشته اند و جدای از اين امر مهم، سطح سواد عمومی را گسترش داده و بر عمق دانش عمومی افزوده اند. دانشگاه سلمان فارسی کازرون که از سال 1372 در اين شهرستان به خدمت رسانی مشغول است، در ربع قرن فعاليت ارزشمند خود، منشأ خدمات گسترده‌ای در اين شهر شده است. تا کنون بيش از سه هزار نفر جوانان ايران اسلامی از اين دانشگاه دانش آموخته شده اند. اين افراد اگر از اين شهرستان بوده اند به عنوان نيروی توسعه و پيشرفت به انجام وظيفه در این شهر پرداخته اند و اگر از شهرهای دیگر به اين شهر و دانشگاه سلمان فارسی آمده اند، حداقل به عنوان پيغام رسان و سفيری حامل بخشی از فرهنگ اين شهر در ديگر نقاط کشور هستند.

در طول اين مدت يازده رشته در مقطع کارشناسی و سه رشته در مقطع کارشناسی ارشد و يک رشته در مقطع دکتری در اين دانشگاه راه اندازی شده است که جريانی برای جذب حدود 500 نفر دانشجو در سال به اين شهر است. اين جوانان عاملی مهم در تعامل و تبادل فرهنگی بين اين شهر و شهرهای ديگر هستند و همچنين کمکی مستقیم به اقتصاد عمومی شهر به شمار می‌روند.

اين دانشگاه با توجه به پتانسيل‌های موجود تا کنون توانسته است بيش از صد نفر را به صورت مستقیم به صورت کارمند و استاد به کار مشغول سازد و همچنين در حوزه اقتصادی سالانه ميلياردها ريال به صورت مستقيم جذب بودجه دارد که اين بودجه‌ها در اين شهر هزينه می‌شود که می‌تواند سهمی در رونق اقتصادی شهر ايفا نمايد. اين دانشگاه در حال حاضر شانزده هزار متر مربع فضای آموزشی احداث کرده است که اغلب از کمک‌های دولتی و بخشی نيز از کمک‌های خيرين بوده است و حدود بيست و يک هزار متر مربع فضای آموزشی و رفاهی در دست احداث دارد و نهايتاً بخش‌هایی از آن در پرديس اصلی دانشگاه به مکانی حدود 78 هکتار در ورودی شهر، ابتدای جاده دوان به زودی به بهره برداری خواهد رسيد.

این دانشگاه با داشتن تنها رصدخانه شهرستان و دومین رصدخانه جنوب کشور پس از دانشگاه شیراز، امکان خدمتی بی نظیر برای شهر و دانش پژوهان ان فراهم کرده است و مرکز مشاوره آن مشغول خدمت رسانی به همشهریان است. دفتر ارتباط با صنعت که در دوران مدیریت این جانب راه اندازی شده است به عنوان اولین دفتر ارتباط صنعت شهرستان می‌تواند کمک فراوانی به صنعت کند.

در مدت مديريت جديد دانشگاه که از اواسط شهريور 97 آغاز شده است، اقداماتی در خور، صورت گرفته است از جمله

عقد قرارداد و شروع عمليات و اجرای خاکبرداری و فنداسيون دانشکده فنی و مهندسی به مساحت بيش از چهار هزار متر مربع.

عقد قرارداد و شروع عمليات تکميل ساختمان و تأسيسات سلف سرويس دانشگاه به مساحت حدود دو هزار متر مربع.

جدول کشی و اجرای مسیرهای دسترسی به بخش‌های مختلف پردیس با مساحتی حدود دو هزار متر

اجرای زیرسازی و آماده سازی مسیرهای دسترسی به مساحت چهارده هزار متر مربع

اجرای عملیات روشنایی مسیرهای دسترسی به طول 600 متر

اجرای عملیات انتقال تاسیسات زیربنایی آب، برق، فیبرنوری و انشعاب گاز محوطه پردیس

مذاکره با صندوق رفاه دانشجویی و خیرین شهرستانی برای ساخت دو خوابگاه دانشجویی با ظرفیت حدود 700 نفر دانشجو دختر

احیای مبلغ یک میلیارد تومان اوراق قرضه در آخرین فرصت قانونی آن پس از سرگردانی و عدم استفاده یک و نیم ساله

جذب بودجه‌ای بیش از 700 میلیون تومان از صندوق رفاه برای بخش رفاهی دانشجویان و تجهیز اتاق تندرستی دانشجویان

جذب بودجه برای تاسیس صندوق کمک به دانشجویان بی بضاعت از صندوق رفاه دانشجویان

اجرای حدود 200 برنامه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در طول این مدت کم مدیریت جدید دانشگاه؛ به منظور تربیت و مهارت آموزی دانشجویان علاوه بر آموزش‌های رسمی و همچنین ایجاد نشاط سالم در جهت محافظت از آسیب‌های اجتماعی و همچنین به منظور پربارتر کردن ایام دانشجویی

اهتمام ویژه به مساله حجاب و عفاف برای رعایت وجهه مذهبی شهر و اجرای برنامه‌های متنوع مذهبی به منظور تعمیق باورهای دینی دانشجویان و کارکنان و اساتید و همچنین شناساندن بهتر شهرستان و توانمندی‌های مذهبی و تاریخی آن به منظور تبلیغ و رونق صنعت توریس به سهم خود.

مشارکت فعال دانشگاه در فعالیت‌های فرهنگی شهرستان از جمله برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت سلمان و همچنین همکاری برای اجرای بهتر مراسم 13 آبان؛ ریاست ستاد دانشگاهیان شهرستان برای برگزاری مراسم چهل سالگی انقلاب اسلامی و برگزاری چندین برنامه متنوع و منحصر به فرد و بی سابقه دانشگاهیان در ایام دهه فجر به گونه‌ای که خبر همه برنامه‌های اجرا شده این ستاد به دلیل پرباری و ارزش در سایت وزارت علوم قرار دادند و همچنین شرکت هماهنگ و پرشور کارکنان و اساتید دانشگاه سلمان فارسی در راهپیمایی 22 بهمن ماه.

نکته آخر نیاز به همکاری خیرین برای توسعه بیشتر این دانشگاه به عنوان تنهای دانشگاه دولتی شهرستان احساس می‌شود. در تمام دنیا و کشورهای پیشرفته بخش عمده‌ای از نیازهای مالی دانشگاه‌ها از طریق خیرین تامین می‌شود و بزرگترین دانشگاه‌های جهان به کمک خیرین اداره می‌شوند اما متاسفانه، نقش خیرین در کمک به دانشگاه در کشور ما چندان پررنگ نیست و ما از خیرین گرامی شهرستان درخواست داریم در حد امکان به دانشگاه برای اجرای طرح‌های خود مخصوصا ساخت امکانات رفاهی دانشجویی و خوابگاه، ما را یاری نمایند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

گروه : عمومی  |  
متن سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرونمتن سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان