یکشنبه ، 19 اردیبهشت ، 1400

کد خبر: 319   |  دفعات بازدید : 3118   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

مصاحبه با معاون پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

29 آذر, 1395
مصاحبه با معاون پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

از 21 آذر تا 28 آذر به عنوان هفته پژوهش و فناوری نامگذاری شده است. به همین مناسبت روابط عمومی دانشگاه با دکتر علی مجیدی نیا معاون پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی مصاحبه ای انجام داد که مشروح آن در ادامه می آید:

دکتر مجیدی نیا: در ابتدا ضمن عرض سلام  فرا رسیدن هفته پژوهش و فناوری را برتمامی عزیزان دانشگاهی، پژوهشگران عرصه علم و ادب بخصوص اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان دانشگاه و همه دانش دوستان تبریک عرض می نمایم. 

1- دکتر بفرمایید که دانشگاه سلمان فارسی در هفته پژوهش و فناوری چه برنامه هایی دارد؟

در این هفته بیش از 10 سمینار و کارگاه پژوهشی در موضوعات مختلف توسط اعضای محترم هیات علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در روزهای مختلف برگزار می گردد. خوشبختانه امسال علاوه بر سمینارهای پژوهشی، نشست تخصصی بررسی آسیب های حوزه خانواده نیز با حضور کارشناسان برگزار خواهد شد. پایان بخش برنامه ها، همایش تقدیر از پژوهشگران برگزیده دانشگاه خواهد بود.

2- وضعیت پژوهشی دانشگاه در حال حاضر چگونه می باشد؟ در صورت امکان با دانشگاههای هم سطح مقایسه شود.

بحمدالله با اقدامات وسیعی که از سال گذشته در حوزه ی پژوهش صورت گرفته است و حمایتهای  ویژه ای که ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر براتی در این حوزه داشته اند، وضعیت پژوهشی دانشگاه متحول شده است. در سال تحصیلی گذشته تسهیلات پژوهشی قابل توجهی در قیاس با بودجه پژوهشی دانشگاه در اختیار محققین و اعضای محترم هیات علمی قرار گرفته است.بر این اساس مبلغ270,989,224  ریال در قالب پژوهانه و تشویقی مقالات پرداخت شده است. مبلغ 1,269,896,124 ریال به خرید تجهیزات آزمایشگاهی، کتاب و تامین سایر زیر ساخت های پژوهشی اختصاص داده شده است و 100,000,000 ریال به برگزاری همایش ها و سمینارها و کارگاههای پژوهشی تعلق گرفته است. همکاری با دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شیراز در برگزاری همایش ملی جایگاه و نقش مادر، از تجربیات موفق پژوهشی در یکسال گذشته بوده است. دسترسی اعضای محترم هیات علمی به پایگاههای اطلاعات علمی بین المللی، داخلی و منابع سایر کتابخانه ها در قالب طرح جامع غدیر فراهم شده است. بازدید از مرکز منطقه ای و اطلاع رسانی و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز برای اساتید در اوایل تابستان 1395 انجام گرفت، که در این بازدید یکروزه چند کارگاه آموزشی در زمینه پژوهش و نحوه انتشار آثار پژوهشی برای اساتید برگزار گردید. در زمینه چاپ مقالات علمی- پژوهشی شاهد رشد کمی و کیفی بسیار خوبی هستیم. بطوریکه تعداد مقالات منتشره در نشریات ISI که از نظر ضریب تاثیر در Quartile اول موضوعی قرار می گیرند، 2 برابر شده است. خوشبختانه تعداد مقالات منتشره در نشریات معتبر بین المللی(ISI، SCOPUS،...) نیز 3 برابر شده است. نسبت تعداد مقالات به تعداد اعضای هیات علمی، علیرغم عدم وجود دوره های تحصیلات تکمیلی در اکثر رشته حدودا 2 می باشد که رقم مطلوبی برای دانشگاههای هم سطح با ما می باشد.  

3-معاونت پژوهشی برای ارتقاء سطح پژوهشی دانشگاه چه برنامه هایی دارد؟

الف- با سیر صعودی جذب اعضای هیات علمی که در گروههای آموزشی دانشگاه داریم به ویژه در دانشکده های فنی و مهندسی و علوم پایه، بسیار امیدواریم که در آینده نزدیک با تشکیل گروههای پژوهشی وضعیت پژوهشهای گروهی در دانشگاه شکل منسجم تر به خود گرفته و برای دانشگاه سلمان فارسی شاهد سرعت رشد کمی وکیفی پژوهشی بیشتری باشیم. اقدام دیگر تهیه نقشه جامع پژوهشی دانشگاه با توجه به اسناد بالادستی، خصوصا نقشه جامع علمی کشور، در دستور کار شورای پژوهش و فناوری دانشگاه قرار گرفته است. اصرار داریم که قدمهای حساب شده ایی برداریم. بدین جهت مطالعات گسترده ایی در این زمینه صورت گرفته است و انشا الله با توجه به پتانسیل های موجود در دانشگاه، این نقشه تهیه و استراتژی اصلی تحقیقات برای سالهای آینده تعیین خواهد شد و بدینوسیله امکان تشکیل گروههای پژوهشی برای تمرکز بر روی اولویت های پژوهشی تعیین شده فراهم خواهد شد. ب- خوشبختانه آیین نامه جامع طرحهای پژوهشی با دقت و جامعیت کم نظیری تهیه و مجاری تصویب قانونی را طی کرده است. این آیین نامه چارچوب قانونی برای فعالیتهای پژوهشی مولد و تقاضا محور را مهیا می نماید و این پژوهش ها در آینده مورد حمایت ویژه معاونت پژوهشی دانشگاه قرار خواهند گرفت. ج- تلاشها برای راه اندازی یک مرکز ابر رایانه جهت انجام شبیه سازیهای مختلف در زمینه های گوناگون پژوهشی آغاز شده است و انشا الله در آینده ایی نزدیک این مهم محقق خواهد شد. همچنین با دسترسی به منابع مالی و امکانات مورد نیاز در صدد راه اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه هستیم. بطور کلی سیاست معاونت پژوهشی بر استفاده بهینه از منابع مالی جهت تامین زیر ساخت های پژوهشی و حمایت از فعالیتهای ارزنده ی پژوهشی استوار شده است و این مهم در آینده نیز مطمح نظر خواهد بود.

4- پژوهش های انجام شده و یا در دست اقدام در دانشگاه تا چه اندازه مبتنی بر نیاز کشور می باشد؟

 تصویب طرحهای پژوهشی تاکنون با توجه به اولویت آنها بر اساس نقشه جامع علمی کشور صورت گرفته است و در شرایط رقابتی، ترجیح بر انجام پژوهشهایی است که از اهمیت بیشتری برخوردار باشند.

5- پژوهشگران برتر دانشگاه بر اساس چه معیارهایی انتخاب و معرفی می شوند؟

فعالیتهای پژوهشی اعضای محترم هیات علمی در سال گذشته، از طریق اتوماسیون پژوهشی و در بازه ی زمانی تعیین شده برای مدیریت پژوهشی دانشگاه ارسال می گردند. این مستندات در جلسات متعدد، توسط اعضای محترم شورای پژوهش و فناوری دانشگاه ارزیابی و بر اساس اصول مندرج در ماده سوم آیین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی امتیاز دهی می شوند و به اعضای محترم هیات علمی گزارش می شوند پس از بررسی در خواستهای تجدید نظر احتمالی در شورای پژوهش و فناوری به امتیاز بندی صورت گرفته، پژوهشگران برگزیده در هر دانشکده طبق ضوابط مندرج درآیین نامه انتخاب پژوهشگران برتر انتخاب و معرفی خواهند شد. سپس همانطور که در پاسخ به سئوال اول عرض کردم در مراسم هفته پژوهش از پژوهشگران برتر تقدیر به عمل می آید. البته این مطلب را هم عرض کنم که جدا از این تشویقات، هر عضو هیات علمی که در طول سال تحصیلی دارای مقاله یا مقالات منتشر شده معتبری باشد، دانشگاه بنابر مواد آیین نامه تشویقی مقالات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز این عزیزان را با توجه به فرمولهای آیین نامه یاد شده تشویق می نماید که دانشگاه سلمان فارسی نیز هر ساله این کار را در اردیبهشت ماه آن سال انجام می دهد.

     در پایان اعلام میدارم که معاونت پژوهشی دانشگاه، با استعانت از خداوند متعال و با همکاری و لطف ریاست محترم دانشگاه، نهایت حمایت از پژوهشگران این دانشگاه را در اولویت اصلی خود قرار داده و خدمت به اساتید و دانشجویان محترم پژوهشگر را موجب افتخار خود و جامعه دانشگاهی سلمان فارسی دانسته و ازهیچ تلاشی در این زمینه دریغ نمی نماید. برخود لازم میدانم که از تمامی عزیزان به خصوص ریاست محترم دانشگاه و مدیریت محترم پژوهش دانشگاه، رؤسای محترم کتابخانه و مرکز فناوری اطلاعات و سایر عزیزان حوزه معاونت پژوهشی که در طول سال گذشته همکاری و همدلی لازم را داشته اند و در اینجا از آنها اسم نمی برم تشکر و قدر دانی نمایم و از خداوند متعال برای آنها آرزوی سلامتی و شادکامی را دارم. از مدیریت  محترم روابط عمومی نیز به خاطر تهیه این مصاحبه تشکر  و قدردانی می نمایم.

· دکتر علی مجیدی نیا عضو هیات علمی بخش ریاضی می باشد که از مهرماه 1393 مسئولیت معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه را به عهده دارد. 

گروه : عمومی  |  
مصاحبه با معاون پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری
نظرات
در حال حاضر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر


طراحی و پشتیبانی پورتال : فناوران توسعه ایرانیان ایستا
دی ان ان