تداوم کلاس‌های ترم جاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون با تکیه به زیرساخت‌های آموزش الکترونیکی این دانشگاه / دکتر ابوذر خسروی: از وضعیت پیش آمده به عنوان فرصتی برای توسعه فناورانه استفاده کنیم
Posted on فروردین 26, 1399 11:25
تداوم کلاس‌های ترم جاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون با تکیه به زیرساخت‌های آموزش الکترونیکی این دانشگاه / دکتر ابوذر خسروی: از وضعیت پیش آمده به عنوان فرصتی برای توسعه فناورانه استفاده کنیم

با تکیه به زیرساخت‌هایی که تا پیش از شیوع ویروس کووید19 در سطح دانشگاه سلمان فارسی کازرون فراهم شده بود، در حال حاضر تقریباً کلیه کلاس‌های نظری ترم جاری دانشگاه در حال برگزاری است و بالغ بر 1500 دانشجوی این دانشگاه، دسترسی آنلاین و آفلاین به کلاس‌ها و محتواهای درسی خود را دارند.
 

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، دکتر ابوذر خسروی، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه، طی گفتگویی با اعلام این مطلب و با اشاره به زیرساخت‌های موجود دانشگاه سلمان فارسی، ابراز امیدواری نمود بتوان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و از این منظر به دنبال توسعه هرچه بیشتر فناورانه در سطح دانشگاه‌های کشور بود.
ایشان همچنین در این گفتگو به تشریح فعالیت‌های معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه از زمان تعطیلی کلاس‌های حضوری تا دایر شدن کلاس‌های ترم جاری به صورت مجازی پرداختند و از پیگیری‌های صورت گرفته برای تخصیص اینترنت رایگان خبر دادند.
مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

از ابتدای اسفندماه سال 98 و به دنبال شیوع ویروس کووید19 در سطح کشور، شاهد تعطیلی کلاس‌های حضوری دانشگاه سلمان فارسی کازرون بودیم و اکنون که با شما گفتگو می‌کنیم، حدود یک هفته است که این کلاس‌ها به صورت مجازی در حال برگزاری است. در این فاصله چه اقداماتی را برای تداوم خدمات آموزشی به دانشجویان دنبال نمودید؟
در اسفندماه 98 و پس از تصميم دولت محترم مبني بر تعطيلي کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها جهت حفظ سلامتي دانشجويان، بلافاصله تمهیدات فنی و اجرایی به منظور آغاز کلاس‌های الکترونیکی مهیا شد و حتی در تعطيلات نوروز اعضای هيات علمي و اساتید مدعو در كارگاه‌هاي مجازی، با چگونگی کار سیستم آموزش الکترونیکی آشنا شدند و به همین دلیل دانشگاه سلمان فارسی جزو اولین دانشگاه‌های استان فارس بود که بدون اتلاف وقت کلاس‌های مجازي را آغاز نمود.

در تحقق این مسئله، چه زیرساخت‌هایی در سطح دانشگاه مهیا بود؟
باتوجه به پیشینه این دانشگاه در برگزاری دوره‌های رسمی که به صورت الکترونیکی توسط گروه مهندسی کامپیوتر در نیم‌سال اول 99-98 و تمهیداتی که قبلاً در گروه آموزش‌های آزاد و مجازی و مدیریت آموزشی دانشگاه فراهم شده بود، پس از ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمادگی کامل برای شروع کلاس‌ها به صورت مجازی را داشتیم و مطمناً این نشان از پیشرو بودن دانشگاه سلمان فارسی در حوزه آموزش الکترونیکی است.

اکنون تا چه میزان از کلاس‌ها به صورت مجازی در حال برگزاری است؟
ضمن تشکر از حمایت رئیس محترم دانشگاه در پشتیبانی از راه‌اندازی و توسعه دوره‌های مجازی، پس از تصویب شورای آموزشی دانشگاه و انتشار دستورالعمل اجرایی، با اقدامات انجام شده تقريباً كليه كلاس‌هاي نظري به صورت مجازي در حال برگزاري مي‌باشند.

برخی از دانشجویان درخواست دریافت اینترنت رایگان برای شرکت در کلاس‌ها را دارند. در این زمینه دانشگاه چه اقداماتی را انجام داده است؟
مکاتبات و پیگیری‌های متعددی در این خصوص در سطح وزارتخانه داشته‌ایم و با تکیه به این مکاتبات و پیگیری‌های انجام شده، امیدوارم به زودي امکان برخورداری از اینترنت رایگان در کلاس‌های مجازی برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه فراهم گردد.

گفته می‌شود که در برخی مقاطع، اختلالاتی در دسترسی به برخی کلاس‌ها وجود دارد، علت این مسئله چیست؟
يقيناً باتوجه به استفاده بسيار زياد از اينترنت در سطح کشور در شرایط فعلی، دشواری‌هایی در شروع کار مشاهده گردید، اما از وضعیت فعلی با تمام کاستی‌هایش باید به عنوان یک فرصت برای توسعه روش‌های فناورانه استفاده کنیم و مانند دانشگاه‌های مطرح جهان که از سال‌ها قبل به روش‌های فناورانه روی آورده‌اند، دانشگاه‌های ما نیز هر چه زودتر در فکر ترویج و نوآوری این عرصه از آموزش و یادگیری باشند.

در صورت امکان شرح مختصری از اقدامات انجام شده برای برگزاری دوره‌های آموزش الکترونیکی طی مدت زمانی که کلاس‌های حضوری دانشگاه به دلیل شیوع این ویروس در سطح کشور تعطیل بود را بیان بفرمایید.
به صورت کلی، می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:
1. راه‌اندازي سامانه آموزش مجازی دانشگاه با ظرفیت استفاده 400 دانشجو همزمان با همكاري يكي از موفق‌ترين شركت هاي خدمات مجازي و اينترنتي كشور و برون‌سپاری فنی بخشی از عملیات کلاس‌ها در کنار زیرساخت‌های موجود دانشگاه در این فرایند.
2. ايجاد يك بخش مجزا در وبگاه دانشگاه شامل نرم‌افزارها و دستورالعمل‌هاي لازم شامل لينك كلاس‌ها
3. ثبت اطلاعات حدود 1400 دانشجو و 100 استاد در سامانه مربوطه
4. تشكيل مستمر جلسات شوراي آموزشي بصورت مجازي از هفته دوم فروردین 99
5. اطلاع‌رسانی مستمر به اساتيد و دانشجويان از طریق سامانه آموزشی و پژوهشی دانشگاه، وبگاه و گروه‌های مجازی
6. تشکیل گروه‌های مجازی جهت آموزش اساتید محترم و همچنین برگزاری کارگاه‌هاي آموزش آنلاین متعدد جهت آموزش کار با سامانه حتي در تعطيلات نوروز
7. ضبط كليه كلاس‌هاي آموزشي و در اختیار قرار دادن لینک آفلاین در اختیار دانشجویان
8. پشتیبانی فنی کلیه اساتید و کلاس‌ها بصورت مستقیم
9. پشتيباني فني دانشجويان توسط تلفن و رايانامه اختصاصي به طور منظم
10.  نظارت مستقيم بر روند كليه كلاس‌ها توسط آموزش دانشگاه و رفع مشكلات فني
11. برنامه‌ريزي جهت ضبط كلاس‌ها بر روي لوح فشرده جهت دانشجويان محروم و در اختيار قرار دادن آن پس از تعطيلات
12. مكاتبه با وزارت علوم جهت اختصاص اينترنت رايگان به دانشجويان و اساتيد
13. تلاش‌هاي مستمر جهت بهبود كيفيت پهناي باند و امكانات فني ديگر با توجه به نياز اساتيد و دانشجويان محترم

چنانچه صحبت خاصی باقی مانده است، لطفاً بیان بفرمایید.
بر خود لازم می‌دانم از کلیه اساتید و دانشجویان عزیز دانشگاه که علیرغم کاستی‌ها و کمبودها از جان و دل مایه گذاشتند و در برگزاری و شرکت در کلاس‌ها نهایت همکاری را با ما داشتند، صمیمانه قدردانی و تشکر نمایم. بی‌شک مجموعه معاونت آموزشی، مدیر فعال و پرتلاش آموزش و مدیر محترم فناوری دانشگاه نهایت سعی و تلاش خود را برای بهبود کمی و کیفی خدمات آموزشی به کار خواهند بست.

چاپ