در دیدار مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس، معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون با دکتر غریب فاضل‌نیا مطرح شد / ضرورت بازساخت کشاورزی منطقه با اتکا به نتایج مطالعات علمی و از طریق فرهنگ‌سازی
Posted on مرداد 14, 1399 13:18

ظهر روز دوشنبه، 13 مرداد ماه، حجت‌الاسلام سیدمحسن قائمی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس، حمید رشیدی، معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان‌های کازرون و کوهچنار، به همراه جمعی از رئوسا و مدیران این اداره با حضور در دانشگاه سلمان فارسی کازرون ضمن دیدار با دکتر غریب فاضل‌نیا، سرپرست این دانشگاه، درخصوص مسایل حوزه‌ی کشاورزی منطقه و مرور زمینه‌های مشترک همکاری به گفتگو و هم‌اندیشی پرداختند.

در دیدار مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس، معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون با دکتر غریب فاضل‌نیا مطرح شد / ضرورت بازساخت کشاورزی منطقه با اتکا به نتایج مطالعات علمی و از طریق فرهنگ‌سازی

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام سیدمحسن قائمی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس با تبریک انتصاب دکتر فاضل‌نیا به سمت سرپرستی دانشگاه سلمان فارسی کازرون به گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید حجت‌الاسلام خرسند پرداخت و خاطر نشان نمود: یکی از دغدغه‌های همیشگی شهید خرسند این بود که بسیاری از مدیران و سرمایه‌های انسانی این منطقه، خارج از محدوده‌ی شهرستان به ارایه خدمت می‌پردازند و ایشان همواره به دنبال بسترسازی برای استفاده از نیروهای توانمند شهرستان در جهت توسعه‌ی هرچه مناسب‌تر این منطقه بودند. اکنون نیز خوشحالیم که شاهد حضور دکتر فاضل‌نیا در دانشگاه سلمان فارسی کازرون هستیم و امیدواریم تلاش‌های ایشان بتواند به ارتقا سطح علمی منطقه و کمک به حل مشکلات شهرستان با تکیه به مبانی و رویکردهای علمی منجر شود.

حجت‌الاسلام قائمی همچنین ابراز امیدواری نمود: با توجه به نیازهای منطقه در حوزه‌ی کشاورزی، بایستی بسترسازی‌های مناسب‌تری برای تعامل‌های علمی و اجرایی میان دانشگاه سلمان فارسی کازرون و جهاد کشاورزی صورت بگیرد تا از این طریق بتوان به رونق اقتصادی مناسب‌تر در سطح شهرستان دست یافت و شاهد عملیاتی شدن جهش تولید در عرصه‌ی کشاورزی بود.

در ادامه این نشست حمید رشیدی، معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان‌های کازرون و کوهچنار نیز با تبریک انتخاب دکتر فاضل‌نیا به عنوان سرپرست دانشگاه سلمان فارسی خاطر نشان نمود: اساس کار ما در جهاد کشاورزی مبتنی بر آموزش و هدایت کشاورزها به سمت بهینه‌ترین شیوه‌های کشت است و از همین منظر، نیاز به پیوندی ساختاری با نهادهای دانشگاهی داریم تا با استفاده از توانمندی‌های آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای بتوانیم به بهبود کیفیت کشاورزی در منطقه دست یابیم. امیدواریم با حضور دکتر فاضل‌نیا در دانشگاه سلمان فارسی کازرون، زمینه‌های مناسب‌تری برای تقویت پیوندها و مراودات علمی و اجرایی بین این دو نهاد به وجود بیاید.

ایشان در ادامه بر نقش کلیدی کشاورزی در مناسبات مختلف معیشتی، اقتصادی، اجتماعی و... منطقه اشاره کردند و خاطر نشان نمودند: معیشت غالب مردم در شهرستان‌های کازرون و کوهچنار برپایه‌ی کشاورزی شکل گرفته است. در حال حاضر 80هزار هکتار اراضی قابل کشت در سطح شهرستان وجود دارد که 20هزار هکتار از آن را باغ‌ها و مابقی به کشت‌های دیم و آبی اختصاص دارد. چنین بستری باعث شده است که در مجموع نزدیک به 57درصد اشتغال در سطح این شهرستان‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم وابسته به کشاورزی باشد. واضح است که در این شرایط، حضور موثر دانشگاهی مانند دانشگاه سلمان فارسی کازرون از طریق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، حوزه‌های فناوری و... در عرصه‌ی کشاورزی منطقه، می‌تواند تأثیر مستقیم و شایان توجهی را بر معیشت مردم و همچنین بهبود کمی و کیفی تولیدات کشاورزی منطقه کازرون برجای بگذارد.

رشیدی در پایان تصریح نمود: امیدواریم دانشگاه سلمان فارسی کازرون به عنوان پشتیبانی علمی برای فعالیت‌های اجرایی در حوزه کشاورزی این منطقه و همچنین توسعه مراکز علمی و تحقیقاتی متناسب با نیاز شهرستان‌های کازرون و کوهچنار، جهت‌گیری مطلوبی داشته باشد.

پس از ایشان، رئوسا و مدیران واحدهای مختلف جهاد کشاورزی شهرستان کازرون با برشمردن چالش‌های موجود در عرصه‌های مختلف مدیریت کشاورزی در شهرستان‌های کازرون و کوهچنار به بیان دیدگاه‌های خود در جهت ضرورت از بین بردن فاصله‌ی بین دانشگاه‌ها با نهادهای اجرایی همچون جهادکشاورزی شده و برلزوم استفاده از مبانی علمی متناسب با نیاز منطقه و ترویج اصولی آنها در بین کشاورزان در جهت استفاده بهینه از منابع و حفظ سرمایه‌های ملی در حوزه‌های آب و خاک پرداختند.

در ادامه این نشست، دکتر غریب فاضل‌نیا، سرپرست دانشگاه سلمان فارسی کازرون ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین، به مرور نتایج برخی مطالعات علمی پیرامون کشاورزی در منطقه کازرون پرداخت و خاطر نشان نمود: گرچه بنده طی سال‌های گذشته از این منطقه دور بوده‌ام، اما در تمام این سال‌ها مطالعات و پژوهش‌های مختلف علمی مرتبط با آن را از جمله در حوزه‌ی کشاورزی انجام داده‌ام و معتقدم کشاورزی به عنوان یکی از تکیه‌گاه‌های اساسی توسعه‌ی این شهرستان محسوب می‌شود و ضرورت دارد که با اتکا به نتایج مطالعات علمی و از طریق فرهنگ‌سازی به بازساخت کشاورزی منطقه بپردازیم.

ایشان در ادامه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در دانشگاه سلمان فارسی کازرون خاطر نشان نمودند: مسئولین قبلی شهرستان و رئوسای پیشین دانشگاه تمامی تلاش‌شان را برای تأسیس و رشد و ارتقا این نهاد داشته‌اند و قدردان همه‌ی آنها هستم و در ادامه‌ی فعالیت‌ها و تلاش‌های آنها بایستی دانشگاه سلمان فارسی کازرون را متناسب با اهداف سازمانی و جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های کلان نظام آموزش عالی کشور مبنی بر ارتباط و تعامل موثر این نهادهای علمی با فضای اجتماعی بارور کرده و هرچه بیشتر به این سمت هدایت کنیم.

دکتر غریب فاضل‌نیا با تصریح بر اینکه دانشگاه‌ها پیش‌ران توسعه و تحول آفرینی در جامعه محسوب می‌شوند، افزود: حضرت امام(ره) تأکید داشتند که دانشگاه باید مبدأ همه تحولات در جامعه باشد و مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم انقلاب، نقش کلیدی و موثری را برای حضور و فعالیت دانشگاه‌ها در جریان توسعه کشور مشخص نموده‌اند. در این راستا تلاش خواهیم نمود رسالت خود را به عنوان یک نهاد دانشگاهی و از طریق تسهیل ارایه خدمات علمی و پژوهشی جامعه‌محور به شکل مطلوب‌تری راهبری کنیم.

چاپ